E-okul pc ve teog sonuçları meb

E-okul Haberleri – E-okul pc girişi ile teog işlemlerini hemen yapabilirsiniz. Teog sınavı geldi. Her sınav yeni bir başlangıçtır. Her sene 8.sınıflar için yapılan teog sınavına az kaldı. Öğrenciler dönem boyunca bu sınav için emek sarfettiler. Çünkü ortaokul sonrası için geleceği şekillendiren önemli bir sınav teog. Teog sonuçlarına göre farklı liselere yerleşen öğrenciler eğitim hayatlarına devam ediyorlar. Ve yeni sınavlar için kolları sıvıyorlar.

Teog sınavı öğrenciler olduğu kadar veliler içinde önemli. Çünkü her veli çoğunun daha iyi bir liseye gitmesi için dua ediyor. Başarılı liseler üniversite eğitimi için önemli. Milli Eğitim Bakanlığı’ nın (MEB) hazırladığı E-okul sistemi üzerinden öğrencinin okul bilgilerini takip eden veliler okula gitmeden eğitim sürecine dahil oluyorlar. Çünkü e-okul sistemi ile internetin olduğu her yerden bağlanmak mümkün. Öğrencilerin karne notlarına ve devamsızlık durumlarına anında ulaşmış oluyorsunuz.

E-OKUL NEDİR?

e-Okul sistemi , Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri (MEBBİS) projesi kapsamında 2007 yılının Ocak ayında kullanıma açılmış olan bir okul yönetim bilgi sistemi web yazılımıdır. Bir öğrencinin okula kaydından başlayıp, mezuniyetine kadar olan tüm süreci içeren bir sistemdir. Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilmektedir.

Devlet ve özel ilköğretim okulları, anaokulları, özel eğitim kurumları, ortaöğretim kurumları e-okul sisteminde işlem yapmaktadır.

E-OKUL’DAN HANGİ İŞLEMLER YAPILABİLİR?

e-okul sisteminde öğrenci kaydı, nakil işlemleri, not girişleri, devamsızlık işlemleri, sınav bilgileri, merkezî olarak yapılacak sınavların (TEOG, DPY-B vb.) başvuru ve tercih işlemleri, belge işlemleri (takdir, teşekkür, onur vb.), haftalık ders programı girişleri, alınan belgeler, e-karne, şube yazılı ortalamaları, duyurular ve birçok modül üzerinden bilgi girişleri T.C. Milli Eğitim Bakanlığı sunucularına girilmektedir.

e-okul modülünün haricinde, velilerin öğrencilerin okul durumlarının takibi için açılmış olan e-okul Veli Bilgilendirme Sistemi (e-okul VBS) bulunmaktadır. Bu sistemde ise öğrencinin devamsızlıkları, ders programı, davranış notları, sınav tarihleri, okul tarafından yapılan duyurular, merkezî sınavların giriş belgeleri veya tercih sonuçları bu sistem üzerinden Türkiye Cumhuriyeti (TC) Kimlik Numarası ve okul numarası girildikden sonra birkaç güvenlik sorusuna cevap verilerek takip edilebilmektedir.

E-okul sayfasına e-okul.meb.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Sene sonunda teog başvuruları başlıyor. E-okul pc girişi ile sisteme erişen veliler başvurularını kolaylıkla yaparak işlemi tamamlıyorlar. Ve açıklanan nakil sonuçları ile lise kayıtları başlamış oluyor. E-okul ülkemiz eğitim sistemi adına güzel bir proje. Ve e-okul olduğu sürece farklı eğitim programları ile karşılaşmamız mümkün. Çünkü sistem aklınızdan geçen bir eğitim projesine olanak sağlıyor.

E-okul mobil kullanımı da hızla artmakta. Mobil giriş ile internet bağlantısının olduğu ortamlarda telefon ile bağlanmak mümkün. E-okul sistemi mobil kullanım ile daha fazla kullanılmaya başladı. Çünkü teknoloji hızla ilerliyor ve insanlar son model sistem pc ve telefonlar kullanıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir