Evren Hakkında

Sonsuz uzay içerisinde ki gök varlıklarının tümüne verilen bütünlüktür. Yeryüzünde görülen ve görülmeyen tüm varlık âleminden oluşan bir bütünlüktür. Evren kelimesinin köküne bakıldığında dirlik ve düzen anlamına gelmektedir. Günümüzde evrenin oluşumunda en çok benimsenen teorilerden biri de Büyük patlama teorisidir. Büyük patlama (Bing Bang) Yüksek sıcaklık ve yoğunluktaki bir yapıdan büyük bir patlama gerçekleşmiştir.

Çok yüksek bir potansiyele sahip olan bu teori sıkışmış bir noktanın patlaması ile ortaya çıkmıştır. Büyük patlama bilim tarafından kabul edilmiş bir teori olmamıştır. Evren milyarlarca galaksilerden oluştuğu bilinmektedir. Her galaksisinde kendine ait yıldızları olduğu bilinmektedir. Evrende ki en büyük patlama gama ışını adı verilen patlamadır. Evrenin karanlık enerjiden oluştuğuna inanılmaktadır.

Ayrıca karanlık maddeden de oluştuğuna inanılmaktadır. Bağımsız gazlar birleşerek galaksileri gök adaları oluşturulmaktadır. Maddenin en küçük taşı atomdur. Yani tüm insanlar bir hacme sığabilir bunun nedeni ise maddenin içerisinin boş olmasıdır. İnsanların aklına evren denilince yer, gök, canlı ve cansız varlıklar, yıldızlar, ay ve tüm varlıklar âlemi aklına gelmektedir. Evren Hakkında yapılmış olan gözlemler bize bazı bilgiler vermiş olur. Bir galaksinin en sonunda alacağı şekil küre biçimindedir. Daha sonra kara delik haline gelineceği söylenmektedir.

Bizim galaksimiz samanyolu galaksisi olduğu bilinmektedir. Evrendeki galaksilerden bir tanesi de samanyolu galaksisi en az 400 milyar yıldız topluluğundan oluşmaktadır. Bilim insanının çoğu evrenin başlangıcın bing bang( büyük patlama) ile birlikte cereyan ettiği ayrıca Bing Bang’in soluk ışıklı yankısının keşfinden sonra ikna oldukları bilinmektedir. Bakış açısına göre aslında evren tek şeydir. Bilinen en büyük varlık bütünlüğüdür. 93 milyar ışık yılı genişliğinde evrenin küçük bir kısmına tekabül etmektedir. Yaşadığımız evren başka bir deyişle yaşadığımız alanın sadece ufak bir parçasıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir