Otomobil Camlarının Buğulanmasını Önleme

Şoförlerin özellikle kış aylarında başlarının belası olan, kimi zaman bezginlik getiren, trafikte başınıza geldiğinde camı silmekten yorulduğunuz, aynı zamanda trafikteyken kazalara sebebiyet verebilen en büyük sorun otomobil camlarının buğulanmasıdır herhalde. Bugünkü yazımızda Otomobil Camlarının Buğulanmasını Önleme konusunda neler yapabiliriz sorusuna yanıt arayacağız.

Camlarda buğu oluşmasının sebebi araç içi ve dışı arasında sıcaklık farkından dolayı havanın yoğunlaşması sebebiyle cam üzerinde nemin oluşmasıdır. Klimalı araçlarda, buğuyu önlemek her zaman daha kolaydır. Çünkü klimaların nemi alma özelliği vardır. Böylece, hava kurutulur ve cam üzerinde buğu oluşmaz. Klimayı buğu önlemek amacıyla etkili kullanmak için, klimanın tüm havalandırma panjurlarını kapatmak ve havayı konsolda bulunan kumanda tuşlarından tamimiyle ön cama yönlendirmek gerekir.

Böylece, klima tüm performansıyla havayı ön cama verecek ve buğu en kısa zamanda önlenecektir. Ayrıca, güneşliklerin bu anda açılması, üflenen havanın ön camlara daha etkili ulaşmasını da sağlayacaktır. Araçların arka camlarında bulunan rezistansı çalıştırmakta arka camda oluşan buğuyu önler. Yeni nesil bazı araçlarda ön camlara da rezistans konulmakta ve buğu sorunu ön camlarda da ortadan kaldırılmaktadır.

Aracınızda hiç klima yoksa ve rezistansta bulunmuyorsa, hareket halinde yapacağınız en uygun yöntem sürücü ve ön yolcu kapılarında bulunan pencereleri karşılıklı açmak ve araç içinin havalandırmasını sağlayarak, içi-dış sıcaklık farkını ortadan kaldırmaktır. Araçlarda cam temizliği, camların buğulanmasını azaltan etkenlerden sadece birisidir. Sabunlanmış ve iz bırakmayan bir bezi üzerinde nemi kalacak şekilde sıktıktan sonra, camları silmek buğulanmadan belirli bir süre kurtulmanızı sağlarken.

Piyasada buğu önleyici olarak birçok ürün sprey olarak satılmaktır. Bir başka yöntem olarak bu ürünleri de kullanabilirsiniz. Bu konuda ki denenmiş en etkili ve şaşırtıcı yöntem ise tıraş köpüğünün bir beze sıkılıp, bu bezle camların silinmesi ve sonrasında temiz bir havluyla silinerek cam yüzenin köpükten arındırılıp, temizlenmesidir. Bahsettiğimiz yöntemlerden size en uygun olanını seçerseniz buğulanma sorununu ortadan kaldırıp, huzurlu ve güvenli bir yolculuk geçirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir