Sınav Kaygısını Yenmek İçin Test Çözün!

Eğitimin en önemli yapı taşlarından birisi olan testler kişinin başarılı olması için aydınlık bir fenerdir.Başarıya ulaşmak için her gün sıkılmadan düzenli bir şekilde test çözme alışkanlığı edinmek gerekir.

Bu alışkanlık hem test çözme hızını arttırır hem de algılama yetisini en yüksek zirvelere çıkartır. Böylece öğrenci her sınavda yüksek not alma hakkına sahip olur.Test çözmenin faydalarını saymakla bitiremeyiz. Bir kere test çözen kişi zeka gelişimini en iyi şekilde tamamlar. Çabuk öğrenir ve anlama problemi yaşamaz. Soruları okurken sorunun içinde anlatılmak istenenin ne olduğunu hemen algılar ve soruyu hiç zorlanmadan çözer.Peki test çözerken nelere dikkat edilmesi gerekir bir de sizlere bunlardan söz edelim.

Test çözen bir kişi testi sadece zorunlu olduğu için çözmemesi gerekir. Testi çözerken bütün ruhu ile severek bu işlemi yapmalıdır. Dikkat dağınıklığı yaşamaması için odasında müzik,televizyon,bilgisayar olmamalıdır. Masasında çözeceği test kitapları olmalı ve bunlar bir plan çerçevesinde hazırlanmalıdır. Konuyu anlamadığı test sorusunda o konuda geçen nesneleri iyice araştırmalı doğru bir şekilde öğrenmelidir. Böylece soru ikinci kez aynı şekilde karşısına çıktığı zaman ben bunu öğrenmiştim cevabı bu şıktır diyebilmelidir.Test çözmek hem eğlenceli hem de zeka geliştiricidir. Ulaşmak istediğiniz başarıya sizin kısa sürede kazanmanıza destek olur. Sınav zamanı geldiğinde heyecan artar. Hatta istenmeyen sınav kaygıları da kişide oluşur. Fakat kurallara uygun ders çalışan birisi sınav kaygısını yaşamasına gerek yoktur. Çünkü verdiği emek ona artı olarak dönecektir.

Test çözmede başarıyı yakalamak için aile desteği oldukça önem taşımaktadır. Çocuğu motive etmek ve doğru bir şekilde yönlendirmek hatta zorlandığı sorularda yardım ederek bilgisini pekiştirmek ailenin görevidir. Eğer bu konuda yeterli bilginiz yok ise en azından çocuğunuzun hızlı öğrenmesi için onu dershanelere yollayarak bu zorlu süreci aşmasına yardımcı olunuz. Zaten özel eğitimlerde test çözme yetisi fazla olduğundan çocuğunuz bunu vazife bilip görevlerini tam olarak yerine getirecektir. Test çözmek kişinin zihin yorgunluğuna da iyi gelir ve dengeli bir şekilde ders çalışma kapasitesi çoğalır. Test çözmenin faydalarını saymakla bitiremeyiz. Bunun için çocuğunuza gereken özveriyi sağlamanız onu başarılı olmasına katkıda bulunacaktır. Ayrıca Test çözme alışkanlığı doğru bir şekilde edindiğiniz vakit sınav kaygısı katiyen yaşamayacak başarılı bir not alarak sınavınızı en iyi şekilde geçirme hakkına sahip olacaksınız.Sizlere çocuklarda oluşan sınav kaysının nedenleri hakkında temel bilgileri sunduk. Başarılarınız daim olsun.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir