LGS 2018 (LKS) Soruları yayınlandı MEB’den son dakika açıklaması!

LKS sınavı için geri sayım başlamış durumda. Ülkemizde yakın bir zamanda TEOG sınavı kalkmış yerine LKS veya LGS diyebileceğimiz sistem gelmişti. 8.sınıf öğrencileri mezun olduktan sonra artık en yakın liselere kayıt olacak. Ancak sınav yapmak isteyen liseler sınav yapabilecek. MEB, YKS ile ilgili örnek soruları yayınladı. 8.sınıf öğrencileri bu sorulara bakarak müfredat kapsamında sınava hazırlanabilecekler.

MEB tarafından yapılan açıklama’da “Sözel Bölüm” ve “Sayısal Bölüm” olarak iki ayrı kitapçık ve iki ayrı optik cevap formu ile Haziran ayında iki oturumda gerçekleştirilecek sınav, 75+60 = 135 dakika sürecek. Sınavda çoktan seçmeli 90 soru yer alacak.

2018 LKS soru dağılımı şöyle olacak:

Örnek sorulara (Sözel) ulaşmak için tıklayınız.

Örnek sorulara (Sayısal) ulaşmak için tıklayınız.

SÖZEL BÖLÜM (75 dakika) SAYISAL BÖLÜM (60 dakika)
Türkçe 20 Matematik 20
T.C İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük 10 Fen Bilimleri 20
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 10
Yabancı Dil 10
TOPLAM 50 TOPLAM 40

Eğitim sisteminde yer alan öğretim programlarının hedefleri, öğrencilerin okulda ne öğrendiği ve öğrendikleriyle neler yapabildikleri üzerinde yoğunlaşacak. Bu doğrultuda sınavla öğrenci alan liselere yerleştirilme sınavı, 8.sınıf kazanımlarıyla birlikte kazandırılmak istenen becerilere odaklanan bir sınav olacak.

8.sınıf sonrası sınavla öğrenci alan fen lisesi, sosyal bilimler lisesi, Anadolu lisesi ve proje temelli liselere yerleştirme sınavına ilişkin örnek sorular yayımlandı. TEOG kalktı. Ama sınava girip diledikleri liseye girmek isteyen adaylar konulara hazırlanmaya devam ediyor. Sorular sadece müfredat kapsamında olacak. Okula düzenli gidip ve öğretmenlerinin rehberliğini dikkate alan öğrenciler için başarı kendiliğinden gelecektir. LKS örnek sorulara sayfamızdan ulaşmak mümkün.

Öğrenciler ve Veliler yeni sistem için heyecanlı. Çünkü bilindik TEOG sınavı kalktı. Yeni sınav ise sene sonunda.

LGS 2018 (LKS) Soruları yayınlandı MEB’den son dakika açıklaması!” için bir yorum

  • Mart 1, 2018 tarihinde, saat 6:17 pm
    Permalink

    LKS de herkese başarılar..

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir