Diyetisyenlik Taban Puanları Kaçtır?

Bir bölüm Beslenme ve Diyetik ismi ile bilinmektedir. Bölümün taban puanları üniversiteye yerleşen son öğrencinin aldığı puana göre belirlenir. Bu puan devlet veya özel üniversite olmasına göre değişmekle birlikte eğitim kalitesine, iki veya dört yıllık olmasına ve bulunduğu şehre göre de farklılık arz edebilir. Üniversiteler diyet ve beslenme temelli eğitim vermektedir.

Diyetisyenlik bölümü MF – 3 ve YGS – 2 puan türüne göre alım yapmıştır. Fakat 2018 yılında değişmiş olan sınav sistemi nedeniyle puan türlerinin ismi farklı olacaktır. 2018 YKS konuları müfredat kapsamında olacaktır.En düşük puanlar aşağıda sıralanmıştır.

Devlet Üniversitelerinde Diyetisyenlik

Diyetisyenlik bölümüne en yüksek puanla öğrenci alan devlet üniversitesi Hacettepe’dir. Bu üniversiteye en son yerleşen öğrenci MF – 3 puan türüne göre 434,66447 taban puanı ile yerleşmiştir. En düşük taban puanı ile öğrenci alan lisans programı ise 395,79539 ile Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi’dir. Bu üniversitede bölüm YGS – 2 ile alım yapmıştır.

Vakıf Üniversitelerinde Diyetisyenlik

Vakıf Üniversitelerinde tam burslu olarak öğrenci kabul eden İstanbul Medipol Üniversitesine yerleşen son öğrenci YGS – 2 puan türüne göre 477,82863 puan almıştır. Tam burslu olarak en düşük puanla öğrenci kabul eden üniversite ise YGS – 2 puan türüne göre 370,57765 puanla öğrenci alan Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (Kktc-Lefkoşa)’dir. Bunun yanı sıra Başkent Üniversitesi (Ankara) tam paralı yani ücretli olarak MF – 3 puan türüne göre 323,61985 puanla öğrenci kabul etmiş ve ücretliler içerisinde ilk sırada yer almıştır. Ücretli üniversiteler içerisinde en düşük puanla öğrenci alan üniversite ise YGS – 2 217,43628 puanla öğrenci kabul eden Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (Kktc-Lefkoşa)’dir.

Sonuç Olarak

Beslenme ve Diyettik bölümüne yerleşen en yüksek puanlı öğrenci 477,82863 iken en düşük olan ise 217,43628’dir. Belirtilen üniversiteler lisans programına göre eğitim vermektedir.

 

 

Diyetisyenlik Taban Puanları Kaçtır?” için bir yorum

  • Mart 14, 2018 tarihinde, saat 11:07 am
    Permalink

    güzel bir bölüm. taban puanları tercihler açısından bir fikir verecektir. üniversite taban puanları her sınav öncesi önem arz ediyor.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir