Otomobiller Niçin Atlardan Hızlı Gider?

Otomobiller Neden Atlardan Hızlı Gider? Çünkü sıradan bir otomobil bile en azından 40-50 atın gücünden fazlasına sahiptir. Hepimiz, gerek “0”, gerekse ikinci el otomobil ilanlarına bakmış; orada yazanlar arasında “Motor Hacmi” ve “Beygir Gücü” başlıklarına dikkat etmişizdir. Beygir gücünün yanında da neredeyse 50’li rakamlardan az olmayan bir değer görürüz, sonu HP ile biten.

HP; İngilizce “Horse Power” kelimelerinin baş harflerinden üretilmiştir ve birebir dilimize tercümesinde olduğu gibi “Beygir Gücü” manasını taşır. İşte bu kabaca o otomobilin motorunun bilmem kaç tane atın bir arada ortaya koyabileceği güce eşit bir güce sahip olduğunu belirtir. Elbette ki kavram biraz görecelidir. Özellikle de sürat söz konusu olduğunda. Çünkü günümüzün sıradan otomobilleri bile 160-170km/saat süratlere ulaşabilirler ki; hiç bir atın ya da başka hiçbir canlının bu sürate ulaşması (=karada) mümkün değildir.

Beygir Gücü Kavramı Ne Zaman Doğmuştur?

Kavramın ortaya çıkış tarihi 19. yy’a kadar gider. Buhar makinelerinin gündelik hayata girmeye başlamasıyla James Watt isimli mucit ürettiği makinelerin üretebileceği gücün ifadesinin daha anlaşılabilir olması için bir birim gerektiğini fark etti ve burada çok karmaşık formüllere girmeden basitçe ifade edebileceğimiz şekliyle bir atın çapı ve ağırlığı belli bir değirmen taşını saatte 144 kez çevirebildiğini baz almış ve aynı değirmen taşını ürettiği motorların kaç kez çevirdiğini buna göre kıyaslamaya başlamıştır.

Daha sonraları buhar motorlarının yanına fosil yakıtlı motorlar, elektrik motorları hatta jet motorları gibi yeni teknolojiler gelmiş ise de mucitin “Beygir Gücü” ölçütü günümüzde de hala geçerliliğini korumaktadır. Uzun sözün kısası bu gidişle otomobiller atlardan hızlı gider ve gitmeye de devam edecektir. Karşılaştırma kriteri olan atın hızının günümüzde çok üstlerine çıkılmış; ses hızı da aşılmıştır. Sırada ışık hızı ve yıldızlararası seyahatler var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir