2018 yılında ALES konu dağılımı nasıl yapılıyor?

2018 yılında ÖSYM nin düzenlemiş olduğu ALES sınavındaki konu dağılımında yaptığı değişikliklerle güncellenen soruları ve konu dağılımını sizler için derlemeye çalıştık. YÖK’ün düzenlemiş olduğu ALES konuları 2018 yılında sayısal bölümde sınava girecek olan öğrenciler için 50 tane soru hazırlanmıştır. Bununla beraber sözel bölümle girecek öğrenciler içinde 50 tane soru hazırlanmıştır. Toplamda bu sınav 100 sorudan oluşmaktadır. 2018 yılı içerisinde yapılacak olan ALES sınavındaki süre 150 dakika olarak arttırılmıştır. Yani kısacası iki buçuk saate denk gelmektedir. ÖSYM nin yılda iki kez yapmış olduğu ALES sınavındaki konulara genellikle mantık ağırlıklı sorulara ağırlık verildiği açıklanmıştır. ÖSYM nin düzenlemiş olduğu ALES sınavındaki temel konu ve dağılım şekillerini aşağıda belirtmeye çalışacağız

ALES Türkçe ağırlıklı konular

Sözel mantık. Sözlükte anlam

Anlatım biçimleri. Paragraflar

Cümlede anlam. Sözel mantık

Anlatım bozuklukları

ALES de çıkacak olan matematik konuları nelerdir ?

Sayısal mantık, olasılık ve kombinasyon, işlem ve kümeler, hareket problemleri oran ve orantı, işçi ve havuz problemleri ve karışım problemleri, yüzdelik kar zarar ve faiz problemleri, denklemler ve yaş problemleri, sayılar ve kesir problemleri, özdeşlikler ve çarpanlara ayırmalar, köklü sayılar ve üslü sayılar, basit eşitsizlikler ve mutlak değerler, bölme ve bölünebilme, sıralamabilme ve çözümlemebilme, rasyonel sayılar ebob ve ekok, asal çarpanlar ve temel kavramlar gibi farklı konularda matematik soruları hazırlanmıştır.

ALES geometri konuları nelerdir ?

ALES sınavında sorulacak olan geometri konularında açıklanan soru şekilleri şu yöndedir. Katı cisimler, Analitik geometri, çember ve daireler, üçgenlerde uzunluk ve alan dörtgenler, üçgenlerde açık ortay kenarortay ve benzerlikler, doğrudan açılar ve üçgende açılar. Gibi birçok karmaşık sorulardan oluşan geometri konuları oldukça öğrencileri zorlayacak cinstendir.

ALES’in puan hesaplaması nasıl yapılmaktadır

Akademik personel ve lisansüstü eğitim sınavı ALESİN her sene iki kademeli olarak yaptığı sınavda ALES kitaplarındaki denemelerde çözülmüş olan soruları 2014 verilerine göre hesaplamak son derece yanlış bir tutum olacaktır. Çünkü 2014 verilerine göre yapılan hesaplamalar o yılki sınavda daha farklı sonuçlar elde etmenizi sağlar. ALES sınavındaki soru puanları sistem üzerindeki anahtar kelimeler olarak hazırlanmış olan ALES deneme sınavlarını çözdüğünüz puanları öğrenmek için ÖSYM verilerini kullanarak gerçeğe yakın bir puan hesaplaması yapmış olursunuz. Çünkü ÖSYM nin paylaştığı verileri çeşitli şekillere göre ve farklı formüllere dayanarak birbirleri arasında küçükde olsa puan farklılıkları görülmektedir.

Son Güncelleme:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir