E okul sistemi giriş ve teknolojik gelişmeler

E-okul sistemi yıldan yıla daha güçlü olurken eğitim sistemi teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyor. Bundan on sene kadar önce kurulan e-okul sistemi ile Türk eğitim sisteminde köklü değişiklikler oldu. Okul yönetimi online olarak işlemeye başladı. Türkiye’nin dört bir yanındaki okullar e-okul ile internet üzerinden tek merkeze bağlandı. Aynı zamanda bu sistem ile veri paylaşımı yapılarak herkese bir kısım bilgiler sunuldu. E-okul artık hayatımızın bir parçası haline geldi. Yolda, sokakta, tatilde e-okul ile iç içe yaşamaya başladık. Çünkü sistem mobil kullanım ile her zaman yanımızda taşıdığımız telefonların bir parçası haline geldi. Meb,  e-okul sistemi ile eğitimde çığır açtı. Sistem ile her zaman okul ile bilgilere erişmek mümkün.

E-okul veli bilgilendirme sistemi ile velilerde eğitim sürecine dahil edildi. Öğrenciler ve veliler sistemi internet üzerinden kullanabiliyorlar. Bunun için internet bağlantısının olması yeterli. Online olarak uzaktan sisteme bağlanan veli ve öğrenciler okul ile ilgili kendileri hakkında birtakım bilgilere erişebiliyorlar. E-okul sistemi haber sitelerinden blog sitelere varıncaya kadar çok sevilen bir sistem haline geldi. Eğitim haberlerinin bir çoğu sistem ile ilgili olmakta. Haber sunan siteler e-okul için kısa yol haberleri hazırlayarak son kullanıcıya hizmet vermekteler. E-okul sisteminde ilk başlarda yaşanan sıkıntılar artık yaşanmıyor. Kesintiler artık yok. İsteyen kısa yoldan sisteme erişerek istedği bilgiyi alabiliyor.

Karne notları artık sistem üzerinden öğrenilebiliyor. Okulların kapanmasına az bir süre kaldı. Öğrenciler heyecanla tatili beklerken bir yandan da bir yıllık çalışmanın semeresi karne notlarını merak ediyorlar. Ancak bu heyecanları için internet bağlantısı kolaylık sağlıyor. Çünkü e-okul veli bilgilendirme sistemi üzerinden karne notlarını görmek çok kolay. Öğrenci bilgileri ile giriş yapanlar anında notları görebiliyorlar. Karne hediyeleri artık yavaş yavaş hazırlanmaya başlandı. Ayrıca önümüzdeki günlerde teog sonuçları da açıklanacak. Sonuçlar yine e-okul sistemi üzerinden yapılıyor. Nisan ayında teog sınavına giren 8. Sınıf öğrencileri sonuçları e-okul veli bilgilendirme sistemi üzerinde görebilecekler. Bu sınav onlar açısından çok önem arz ediyor. Çünkü güzel bir liseye gitmenin yollarında biriside teog sınavından yüksek not almak.

E-okul sistemi teknoloji ile desteklendiğinden önümüzdeki yıllarda çok güzel gelişmelere vesile olacak gibi. Çünkü son yıl içerisinde sistem güçlenirken aynı zamanda okullar teknoloji ile donatıldı. Öğrenciler artık teknolojiye küçük yaşlarda alışkın olarak büyüyorlar. Ve kısa bir süre sonra kodlama dersleri okullarda okutulmaya başlanacak. Haliyle öğrenciler küçük yaşlarda e-okul ve benzeri sistemlerin mimarı olmaya aday olarak yetişecekler. Küçük yaşlarda yazılım eğitimi alan gençlerin orta yaşlarda neler üreteceğini bir düşünün. Bu gün bile kullandığımız birçok sistem gençler tarafından yazılmış durumda. Geç yaşlarda öğrenilen bilgiler ile çok farklı hayallere ve projelere imza atabiliyor.

Meb personeli e-okul sistemini sürekli güncel tutuyor. Sisteme personel tarafından çok fazla veri girişi yapılıyor. Ve bu bilgilere yıllar sonra bile erişmek mümkün. E-okul sistemi daha da güçlenerek yoluna devam edecek. Eğitim hayatımızda sürekli bizim yanımızda olan yönetim sistemi yarınlarda çocuklarımızın da hizmetinde olacak. E-okul ile evinizden okul sürecini takip edebiliyorsunuz. Belki ilerleyen yıllarda uzaktan eğitim almakta mümkün olacak. Bundan birkaç sene önce hayal bile edemeyeceğimiz gelişmeleri şimdilerde yaşıyoruz. On sene sonrasını hayal bile edemiyorum. E-okul sistemi üzerine bu güne kadar onlarca metin yazdım. Sanırım bu yazı en uzun olanı olacak. E-okul ayrıca benim yazma yeteneğimi de geliştiriyor gibi. E-okul sistemi eğitim sürecinde her zaman yaznımızda olduğu gibi hiç beklenmedik  zamanlar da da yanımızda oluyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir