En Çok Okunan Kitaplar Hangileridir?

En Çok Okunan Kitaplar nelerdir?

Peyami Safa- Yalnızız

 Peyami Safa, son romanı Yalnızız ‘da doğu-batı ruh-beden gibi ikilemler üstünden, aynı evin içinde olmalarına rağmen tamamen farklı kişilik ve kurallara sahip olan aile fertleri üzerinden ruh ve mana arayan bir topluluğu anlatır.

Peyami Safa- Dokuzuncu Hariciye Koğuşu

 Yine bir Peyami Safa romanı. Hasta bir insanın psikolojisiyle yazılan bu kitap, karakterlerin yaşadığı acıları bu kadar derinlemesine hissettiremezdi. Bu kitapta bir gencin hayat ve aşkla olan mücadelesini Peyami Safa’nın betimlemesi ve ruh tahlilleriyle göreceksiniz.

Mehmet Rauf- Eylül

 Konu olarak bir yasak aşkı anlatan Eylül’de yine psikolojik tahlillerle karşılaşıyoruz. Mehmet Rauf’un 1901 yılında yazdığı Eylül, ilk psikolojik roman ünvanlını taşıyor. Ağır psikolojik detaylar içermesine rağmen Eylül, en çok okunan kişi tahlili kitapları arasında yer alıyor.

Ahmet Hamdi Tanpınar- Huzur

 Konusunda “İç Nizam”ı aramak olan Huzur, kişilerin ruh dünyaları ve aralarındaki ilişkileri tasvirleriyle gönüllere taht kuran, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın e önemli kalemlerinden ve edebiyatımızın önemli eserlerindendir. Okurken İstanbul’u yaşatan Huzur, kişi tahlilleriyle ve tasvirleriyle en çok okunan kişi tahlili kitaplar arasında yerini alıyor.

Sabahattin Ali- Kuyucaklı Yusuf

 Kitabımız, Yusuf’un hayatın ve insanların zalimliği karşısındaki naif duruşunu ve ilhamla dolu aşkını anlatır. Dönemin insanları, aşkı ve sevginin olağanüstü tasvir edildiği bu kitap da en çok okunan kişi tahlili kitaplar arasındaki yerini alıyor.

Sabahattin Ali- İçimizdeki Şeytan

 Eski aşkları imrendiren bir aşk hikayesi bu kitap. Aynı zamanda toplumu güçsüz insan üzerindeki baskısını, güçsüz insanın “kapana kısılmışlığını” anlatıyor. Yürek burkan bu kitap akıcı anlatımı ve tasvirleriyle listemizde yer alıyor.

Kendi edebiyat yolculuğunuzda, listemizdeki bu 6 kitap umarım sizlere yol gösterir

Etiketler:, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir