KPSS’ye girmekteki amaç nedir ?

ÖSYM tarafından her yıl düzenlenmiş olan KPSS yani Kamu Personeli Seçme sınavında başarılı olmak için yapmanız gereken bir çok farklı yöntem vardır. Her yıl KPSS sınavına 3 milyonun üzerinde aday bu sınava hazırlanmaktadır. Hal Böyle oluncada KPSS’yi kazanabilmenin ne kadar zor olduğunu tahmin edebilirsiniz. Bu sınavı kazanmak elbetteki zordur Ancak imkansız gibi gözüksede imkansız değildir. KPSS yi kazanmaktaki maksat yüksek derecede puan alarak iyi bir göreve atanmaktır.

KPSS’ye hazırlık çalışmaları nasıl yapılır ?

KPSS’ye girmek isteyen bütün adayların hepsinde bir sınav korkusu vardır. Bu tür sınav korkusunu yenebilmek için ilk olarak kendinizi çok iyi tanımanız ve her işte olduğu gibi bu sınavdada kendinize güvenerek içinizdeki güçlü başarma isteğini dışarı çıkabilmektir. KPSS sınavını kazanmanın bir heves olmadığını ciddi adımlarla hedefinize doğru ilerleyerek kendinize inanmanız gerekir. Başarılı olabilmek için ilk olarak kendinize bir hedef koyarak kendinize güzel bir program hazırlamaktır. Programdaki kastımız düzenli ve istikrarlı yapılmasıdır. Yani bir gün sabahtan akşama kadar deli gibi çalışarak ertesi günde hiç çalışmadan o günü boş geçirmek hiçde akıllca bir iş değildir. Mesela senenin başından Aralık ayından başlayarak Ocak Şubat Mart diye Haziran Ayına kadar kendinize bir çetele hazırlayarak bun ayların her birinde ne kadar çalışacağınızı tam altına yazarak belirtmeniz gerekir . İlk olarak başladığınız ayda üç dört saatlik bir çalışma ile derse başlayarak diğer aylara geçtik birer saat daha fazla fazlalaştırarak senenin sonuna doğru günlük en az altı buçuk yedi saat çalışarak başarılı olma şansınızı arttırabilirsiniz . Örneğin KPSS’ye girecek olan öğrenciler için genel kültür ve yetenek derslerini ve türkçe matematik tarih ve coğrafya gibi dersleri çalışırken mutlaka o konuyu çok iyi anlayarak ve daha sonra farklı bir konuya geçmeniz gerekir. Ve çalıştığınız konu ile alakalı olarak 15 veya 20 soru mutlaka çözmeniz gerekir.

KPSS testlerini bilinçli olarak çözmek.

Bu şekilde istikrarlı ders çalışmaya devam ederseniz ve KPSS sınavına son bir buçuk iki ay kala sürekli olarak deneme sınavları alarak bunları muhakkak bir kronometre yardımı ile süre tutarak çözmeniz gerekir. Çünkü bütün öğrenciler sınav esnasında zaman eksikliğinden yakınmaktadırlar. Ve ayrıca hangi konulardan eksik olduğunuzu düşünüyorsanız mutlaka öncelikle bu konuları çalışarak hemen arkasından konuyla alakalı test çözmeniz gerekir. KPSS sınavında başarılı olabilmek için yüzde yetmiş oranında test çözmeniz bu sınavda başarılı olmanızı sağlayacaktır. Sözel dersler çok çabuk unutulduğu için mutlaka sözel derslere daha fazla ağırlık vererek tekrar yapmanız gerekir. Bu arada aldığınız testlerin kaliteli olduğundan emin olmanız gerekir. Kaliteli testeri bulabilmek için iyi bir araştırma yapmanız gerekir. KPSS sınavına çok fazla talep olduğu için son yıllarda ÖSYM sınav sorularının süresini kısaltarak personel sayısının darlığınından dolayı sorularının çözümünü zorlaştırmış ve süreyi oldukça kısa tutmuştur. O yüzden istikrarlı bir şekilde kronometre ile çalışmanız süre ile ilgili sıkıntılarınızı ortadan kaldırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir