Matematik çocuğa nasıl sevdirilir?

Matematik konuları çoğumuzun zorlandığı bir konudur ve neredeyse hiç sevmediği derstir denebilir. Oysa matematik bilimi insan hayatının tam ortasında yer alan ve her an karşı karşıya gelinen çok önemli bir bilimdir.

İnsan yaşamının her alanında var olan ve aslında bilerek veya bilmeyerek hayatı kolaylaştırmak için sürekli kullanılan bir konudur. Bu bilime karşı ilgi duymak ve çocukların matematikten uzaklaşması yerine ona sıcak bakmasını sağlayabilmek için çok özel yaklaşımların gerektiği uzmanlar tarafından ortaya konmuştur. Matematik ayrıca eğitim hayatımız boyunca karşımıza çıkar ve YKS, KPSS, ALES, LKS gibi sınavlarda bize yardımcı olur.

Çocuklara Okul Öncesi Dönemde Matematiği Sevdirme

Çocukların ilgisini çekecek nesneler sürekli kullanılmalıdır.

Nesnelerle beraber anlamlı sesler çıkarılmalı ve nesneleri kullanarak dikkat yaratıcı sesler yaratılmalıdır.

Şekiller oluşturmak bebek dönemindeki çocuklar açısından çok geliştirici nitelik taşır ve sürekli nesnelerle şekiller oluşturmalıdır.

Beraberce sayı sayılmalıdır.

Bu yapılırken oyuncaklardan ve başka nesnelerden yararlanılmalıdır.

Bu sayede çocuğun dikkati çekilecek ve sıkılmaması sağlanacaktır.

Nesneler en iyi yardımcı olduğundan bunlardan gruplar oluşturulmalı, renk renk ayrılmalı ve çocuğunda bunu yapmasını sağlanırken sürekli konuşup anlamlı sesler çıkarılmalı.

Geometrik şekilli cisimler sık sık gösterilmelidir ve bunun için etrafta bulunan herhangi bir cisim kullanılabilir.

Farklı nesneler birbirleri ile kıyaslanmalı ve farklılıkları çocuğa anlatılmaya çalışılmalıdır.

Bunları şekil, renk ve diğer özelliklerine göre yapılmalıdır.

Çocuğun bu yapılanları anlayıp anlamadığı tespit edilmeli ve bu yönde sık sık yeni davranışlar ve anlatımlar geliştirilmelidir.

Yukarıdaki uygulamalar okul öncesi dönemdeki çocukların farklılıkları algılama ve analiz etme yeteneğini geliştirir. Ayrıca görsel hafıza gibi başka yeteneklerinin de gelişmesine olanak sağlayacaktır. Tüm bunlar yapılırken çocukların ilgisini dağıtacak etkenlerden uzak durmaya çalışılmalıdır.

Sık aralıklarla soru sorulmalı ve doğru cevap vermese, doğru şekiller yapmasa ve doğru sesler çıkarmasa bile asla kızılmamalı ve mimiklerle kızgınlık belirtisi gösterilmemelidir.

Okul Dönemindeki Çocuklara Matematiği Sevdirme

Bu dönemdeki çocukların önemli bir kısmı matematikten uzak durur ve hiç ilgi göstermez. Bu aşamada ebeveynlerin okul öncesi yaptıklarının meyveleri ortaya çıkar ve çocuğun matematiğe ilgi duyup duymadığı anlaşılır. Anne ve babanın bu dönemde çocukla kuracağı bağ ve matematiğe yönelik davranışların terk edilmemesi gerekir.

Basit sorular sorulmalı ve çocuğun doğru cevap vermesi sağlanmalıdır.

Cevabı doğru veren çocuğun kendine güveni artar ve matematiğe uzak durmaz korkmaz ve ilgisi artar.

Korkunun altında yatan neden yanlış cevap verme korkusudur ve yanlış cevap verdiğinde asla kızılmamalıdır.

Eğer kızılırsa bir sonraki soruda tekrar kızılacak olması bilinci çocuğa yerleşir ve bu durum çocukta tutukluk, heyecan ve stres yaratır ve bu da çocuğun matematikten uzak durmasına ve sevmemesine yol açacaktır.

Matematiğin mantığını kavratacak sorular her ortamda sorulmalı ama çok fazla soru sorarak bir baskı da oluşturulmamalıdır.

Yoldayken, arabadayken, ya da oyun oynarken kavramayı geliştirmeye yarayan bu sorular ara ara sorulmalıdır.

Kaç tane var, kaç tane oldu, hangisi uzun, hangisi kısa gibi algı ve zihin çalıştırmaya yarayan sorular mutlaka sorulmalıdır.

Hikâyeler anlatılmalı ve hikâyelerin içine matematik öğeleri yerleştirilmelidir.

Çocuğun başarılı olduğu, doğru yaptığı ve ebeveyn tarafından takdir edildiğini gösteren ödüllendirmeler yapılmalı ve sevinç mutlaka gösterilmelidir.

Yukarıda açıklananlar göstermektedir ki anne ve babanın çocuğa matematiğin sevdirilmesinde önemli bir rolü vardır. Bu nedenle mutlak bu yönde uğraş verilmeli ve anne baba olmanın bilinci ile hareket edilmelidir. Asla baskıcı olunmamalı ve kişiliğinin gelişmesine olumsuz etki edecek bu tarz davranışlardan mutlaka uzak durulmalıdır.Anne ve babanın çocuğun matematiğe ilgi duymasında çok önemli bir payı olduğu bu makaleden çıkarılacak temel fikirdir.

Son Güncelleme:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir