Sınav Stresinden Kurtulmak İçin Öneriler

Her öğrenci sınav stresi yaşıyordur ve öğrenci hayatının kaçınılmaz bir parçasıdır. Unutmayın, stresin bir nedeni vardır. Sınav stresiyle mücadele etmek için, öncelikle bu artan endişenin arkasındaki nedenleri anlamanız gerekir. Sonra, hissettiğiniz baskıyı azaltmak için yöntemler oluşturabilirsiniz. Araştırmacılar bunun için bazı ortak açıklamalar getirdiler:

Klasik Müzik

Eğitim Planınızı Yapın

Yeterli Uyku

Motive Etme

Çikolata Yemek

İletişim

Sınav Stresinden Kurtulmak İçin Bazı Öneriler

1. Klasik Müzik Dinleyin

Müziği dinlemek ruh halinizi yükselttiğiniz ve sizi daha etkili ve daha uzun süre çalışmaya teşvik ederek olumlu ve üretken bir ortam yaratabilir. Klasik müzik, beyin gücünü artırmak için en iyi müzik türüdür ve stresinizi azaltacak etki yaratır.

2. Eğitim Planınızı Yapın

Kişisel bir çalışma planı oluşturmak stresinizi azaltacaktır. Çalışma planı yapmak ilerlemenize ve her geçen gün daha verimli ders anlayışı ve motive olabilirsiniz. Planınızı güzel yapıp uyduğunuz sürece sınava olan stresiniz azalacaktır.

3. Yeterli Uyku Almaya Çalışın

Uygun bir gece uykusunun faydaları asla göz ardı edilemez. En önemlisi, uyku, beyne yeni bilginizi uzun süreli belleğinize asimile etmeye yardımcı olur, böylece bilgileri unutmayıp beynen rahatlama olduğu için stresiniz azalacaktır. Uykusunu iyi uyuyan kişi daha dinç ve öğrenmeye açık olacaktır.

4. Motive Etme

Kendinizi motive etmelisiniz. Daha önce bu stresi yaşamış biriyle konuşarak, müzik dinleyerek, motive edici videolar izleyerek, hedefleriniz doğrultusunda kendinize bir plan yaparak yada olmasını istediğiniz şeyi bir kağıda yazarak duvara yapıştırabilirsiniz. Bu yöntemlerle kendinizi motive edebilirsiniz.

5. Çikolata Yemek

İster inanın ister inanmayın, bu 0 doğrudur. % 70’in üzerinde kakao bulunan koyu çikolata yemek stres hormonu azalmak için savaşır ve vücuda genel bir rahatlatıcı etkisi vardır. Ayrıca çikolata, stresin azalmasını sağlayayan ve sizi rahatlatmak için oldukça etkilidir.

6. İletişim

Bazen birisiyle konuşmanız, bazen bir yerden bağırmanız veya bir şekilde kendinizi rahatlatmanız gerekir. Ama bir aile üyesine veya yakın bir arkadaşınızla konuşmak sizin için oldukça iyi gelecek ve stresinizin azalmasına yardımcı olacaktır.

Etiketler:,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir