Üniversitede Yüksek Ortalama Ne İşe Yarıyor?

Yüksek ortalama ile mezun olmak her üniversite öğrencisinin en büyük hayallerinden biridir. Bunun tek sebebi iyi bir iş bulmak mıdır? Tabi ki hayır. Eğitim/öğrenim hayatımıza devam ettiğimiz sırada da bunun faydalarını görmekteyiz, özellikle de üniversite gibi herkesin kendini gösterebildiği bir ortamda daha da katlanmaktadır. Alt başlıklara ayırarak, önemli bulduğum kısımları belirterek bu konuya değineceğim. Umarım birazda olsa rehberlik eder.

1) Yurtdışı Dil Eğitimi İmkânı

Ülkemizde her ne kadar dil eğitimini sağlam şekilde veren okullar ve üniversiteler olsa da herkes yurtdışında dil eğitimi gibi bir lükse sahip olmak ister. Birebir yabancılarla irtibat halinde olma ve turistik bir geziye hiç kimse hayır demez. Eğer ortalamanızı yüksek tutarsanız, genellikle Avrupa ülkelerinde denklik sağlanan özel dil kurumlarında eğitim almamanız için hiçbir sebep yok. Başvurduğunuzda önceliğiniz oluyor ve gerekirse burs bile bağlayabiliyorlar.

2) ERASMUS

Erasmus’u illaki duymuşsunuzdur, dönemlik ya da senelik olarak yurtdışında bir okulda eğitim hayatınızı devam ettiriyorsunuz. Başvuran öğrenci sayısı çok fazla olduğu için, ortalamanız bu kısımda başlıca faktörü oynayacaktır. Heybeli ve heybesiz olarak gidebilirsiniz. Bilmeyenler için; heybe devletin yurtdışında okumak isteyen öğrenciler için geri ödemesiz olarak sunduğu bir çeşit harçtır.

3) Work and Travel

Kısaca ne olduğundan bahsedeyim: Work and Travel ERASMUS’tan farklı olarak genellikle yaz döneminde yurtdışında hem çalışığ hem de orayı gezme imkanını size sunar. Bir iş ayarlar, lunaparkta çalışmak gibi. Siz de hem lunaparkta çalışır, geri kalan zaman dilimlerinde orayı gezme imkanını bulmuş olursunuz. İlk bakışta ortalamanız ile ilgisi yokmuş gibi gözükse de, bu programa dahil olmak için bir takım şirketlerle görüşmeniz ve sponsor bulmanız gerekiyor. Bunun için çeşitli mülakatlara giriyorsunuz. Öğrenci olduğunuzu belirttiğinizde ilk sorulan okulunuz, bölümünüz ve “Ortalamanız” oluyor. Disiplinli, derslerine önem veren bir kişi olduğunuz bilinirse gidiş, geziş ve dönüş aşamasında bir sorun çıkartmayacağınızı öngörebiliyorlar.

4) Özel Ders ile Para Kazanma İmkânı

Özellikle iktisâdi ve idâri birimler, mühendislik fakülteleri gibi alanlarda sayısal ve zor dersler oluyor. Eğer siz çalışkan ve bu konuda becerikliyseniz, özel ders verip para kazanabilirsiniz. Bir afiş hazırladığınızda okulunuzu ve yüksek ortalamanızı belirttiğinizde öğrencilerin ve ders almak isteyen başka insanların bilginize olan güveni daha da artacaktır.

Benim üniversitede yüksek ortalamaya sahip olunduğunda yapılacaklar hakkındaki makalem bu şekildeydi, umarım sizler için faydalı olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir