Uzaktan Eğitim Nasıl Olur?

UZAKTAN EĞİTİM FIRSATI

Gelişen dünyamızda üniversite mezunu olmak artık ekstra bir durum olmaktan çıkarak zorunluluk haline gelmiştir. İş hayatında çalışma zorunluluğu bulunan veya üniversite sınavında istediği ilde tercih ettiği bölüme yerleşememiş kişiler için, eğitim kurumları çeşitli fırsatlar yaratmaktadır. Yaratılan bu fırsatların arasında şüphesiz ki en dikkat çekici olanı “uzaktan eğitim” programlarıdır.

  Uzaktan Eğitim Nedir ve Nasıl Girilir?

Uzaktan eğitim, çeşitli üniversiteler tarafından açılmış, fiziki bir katılım zorunluluğu bulunmayan eğitim programlarıdır. Bu program dahilinde; YGS (Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı)’ de baraj puanı (180) geçildiği takdirde tercih edilen bölüme kayıt yaptırılabilmektedir. Üniversitelerde yer alan iki yıllık programlardan mezun olmuş ve lisans tamamlama programlarına geçmek isteyen adaylar ise DGS (Dikey Geçiş Sınavı) ile uzaktan eğitim programlarına dahil olabilmektedir.

Neden Uzaktan Eğitim Tercih Edilir?

Yapılan üniversite sınavında her aday için tercih ettiği bölüme yerleşmek mümkün olmamaktadır. Bu duruma sebep olarak, üniversitelerin açtığı kapasiteler ve yüksek taban puanları karşımıza çıkmaktadır. İstediği programa yerleşememiş adaylar ise 1 seneleri kaybetmemek adına yeni bir yol aramaktadırlar. Bu durumda “uzaktan eğitim” kendilerine ikinci bir şans sunmaktadır.

Bunun yanı sıra, ülkemizde eğitim alacak zamana sahip olmayıp, çalışmak zorunda kalan birçok kişi bulunmaktadır. Yine bu kişiler için, zamandan tasarruf olan, uzaktan eğitim önemli bir fırsattır.

  Uzaktan Eğitim Nasıl Gerçekleşir?

Uzaktan eğitim programlarının gerçekleşme şekilleri, üniversitelere bağlı olarak değişmektedir. Kimi üniversiteler internet üzerinden, belli oranda katılım zorunluluğu bulunan görüntülü dersler vermektedir. Ancak, çoğunlukla eğitim kurumları bu yöntemi tercih etmemektedir. Bu kurumlarda, verilen ders materyalleri (kitap, internet üzerinden yüklenen PDF, sunum ve video formatlarında ders anlatımları), sınavları geçmiş için yeterli olmaktadır.

Ders sınavları ise yine üniversitelere göre değişkenlik göstermektedir. Bazı üniversiteler internet üzerinden sınav düzenlerken (örn; İstanbul Üniversitesi) bazı üniversiteler ise yazılı sınav uygulamaktadır. Bu sınavlar yılda iki kere, vize ve finaller olmak üzere uygulanır. Dersi geçme koşulları, üniversitelere göre farklılık göstermekle birlikte çoğunlukla çan sistemi uygulanmaktadır. Sınavlarda yer alan soru sayıları ise dersin içeriğine göre değişmektedir.

Uzaktan Eğitim Programları Nelerdir?

Uzaktan eğitim kapsamından en çok tercih edilen programlar şunlardır;

 

– Kamu Yönetimi

– Coğrafya

– Medya ve İletişim

– Halkla İlişkiler

– İktisat

– Sosyoloji

  Daha Yükseği Hedefleyenler İçin; İkinci Üniversite

Uzaktan eğitim, lisans eğitimi kapsamında sunduğu şansların yanı sıra, iki diplomaya birden sahip olmak isteyen kişiler için yeni bir kapı açmaktadır. Lisans öğrencisi veya lisans mezunu olan kişiler “ikinci üniversite” programlarına sınavsız olarak kayıt olabilmektedir. İkinci üniversite kapsamında verilen eğitim, uzaktan eğitim ile aynı koşullara sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir