YKS Konuları ve Hızlı Okuma Teknikleri

Ülkemizde eğitim gündemi çok yoğun. Son dakika haberleri YKS ve TYT sınavları ile bir hayli aktif. Haliyle gündem sınav olunca hızlı okuma konusuna da değinmekte fayda var. Çünkü hızlı okuyanlar hızlı anlıyor.

Haziran ayında üniversite adayları TYT ve YKS sınavına girecekler. Okulların tatil olması ile birlikte sınav süreci hızlanmış olacak. Adaylar bu günlerde yoğun bir şekilde konulara çalışıyorlar. YKS konuları aynı. Müfredattaki konulardan soru çıkacak. Ama bu arada kitap okuma ve hızlı okuma ile de aramızın iyi olması gerekiyor. Çünkü kitap okumayı sevmeyen bir toplum olduk. Haliyle bu durum sınavlarımızda etkilenmesine neden oluyor. Yavaş okuduğumuz için konulara hakim olsak ta zaman açısından sıkıntı çekiyoruz.

Hızlı Okuyun

Hızlı okuyan yavaş anlar diye bir düşünce hakim ama tam tersi. Beyin hızlı çalıştığı ve düşünceler dakika içerisinde yüzlerce kelime aktığı için hızlı okuyanlar daha iyi anlıyor. Yapılan araştırmalar bu yönde. Bir öğrenci kitap okumayı seviyor aynı zamanda hızlı okuma tekniklerini uygulayabiliyorsa sınav başarısı da olumlu yönde etkileniyor. YKS konuları hızlı okuma ile daha kolay hale gelecektir. Sınav öncesi hatta şimdiden öğrencilere ve adaylara bir hızlı okuma kursuna gitmeyi tavsiye ediyoruz.

YKS konuları neler?

YKS konuları geçmiş konulardan oluşuyor. Öğrenciler geçtiğimiz senelerde hangi konularda sınava tabii oldularsa bu senede aynı konular çıkacak. Ama soru sayılarında değişiklikler var tabi. Birde TYT ve YKS sınavı kısa aralıklarla arka arkaya yapılacak. Dediğimiz gibi adaylar mutlaka bir hızlı okuma kursuna katılmalı ve çalışmaya devam etmeli.

Normal şartlarda okuma hızımız dakikada 150 ile 200 kelime arasında değişiyor. Ancak hızlı okuyan bir okuyucu bu sayıyı 600-800 kelimelere rahatlıkla çıkarabiliyor. Haliyle sınav gibi durumlarda hızlı okuyan kazanıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir