YKS sınavı nedir, YKS nasıl olacak, 2018 YKS bilgileri

YKS sınavı nedir ? Yök başkanı olan Profesör Yekta Saraç bir basın toplantısında binlerce insanın beklediği üniversiteye giriş sınavının yeni detaylarını açıklamıştır. YGS denen şeyin yerine üniversiteye giriş sınavlarında kullanılacak olan yeni temel yeterlilik sınavı(TYT) ve (YKS) yani yüksek öğretim kurumları sınavı adı altında yeni bir sınav sistemi geliştirilmiştir.

Üniversite YKS sınavında 150 puan ve üzeri alan adayların ikinci sınavdaki oturuma girmeye hak kazanmıştır. Gene bu sınavda 200 puan alan tüm adaylar puanlarını gelecek sene içerisinde 2. ara sınavlarında kullanabileceği bildirilmiştir.

Üniversiteye girişteki yeni sınav sistemi YKS nasıldır ?

Üniversiteye giriş sınavında yapılmış olan bazı değişikliklerden önce YGS Yüksek öğretime yerleştirme sınavı ve LYS yani lisans yerleştirme sınavı sistemleri içerisinde 3 ay gibi bir süre farkı vardır. Sınava girecek olan adaylar mart ayı gibi YGS sınavına girip belirtilen baraj puanı ile haziran ayındaki diğer sınava girmeye hak kazanmışlardır. Bu öğrenciler haziranda girdikleri sınavdan lisans tercihlerini yaptıkları zaman 5 ayrı oturumda sınava tabi tutulmak saygılar Yeni üniversite sınavında yapılan değişikliklerde ise öğrenciler cumartesi günü ilk oturuma girerken o günün öğleden sonra 2. oturum sınavlarına katılarak ter dökecekler. Yalnız yabancı dil sınavı iki oturumda oluştuğu için pazar günü yapılacaktır. Diğer bir detay ise yapılan ilk oturumun ardından alınan puanlarla 2 yıllık üniversitelere geçiş hakkı bulunmasıdır. Bu yeni sınav sistemi 2018 de geçerli olacaktır. Üniversite hazırlanmış olan adayların hepsi eskiden YGS sınavında Türkçe, Matematik,Fen Bilimleri ve sosyal bilimler olmak üzere 160 sorudan muaf tutulmuşlardır. Ancak yeni gelişen bu sınav sistemi ile birlikte sınavın ilk oturumunda yalnızca 80 soru sorulacaktır. Yeni yapılan sistemde LYS sınavının yerine geçecek olan ikinci oturumda yalnızca matematik,sosyal,bilimleri fen bilimleri ve türkçe olmak üzere 40 ayrı soru testi bulunmaktadır. Ancak Yabancı dil sınavına girmek isteyen adaylara 80 tane test sorusu yöneltilecektir.

Yeni sınav sistemdeki ilk oturum nedir ?

2018 yılında yüksek öğretim kurumlarındaki düzenlenmiş olan ygs nin yerine gelecek olan TYT adı verilen temel yeterlilik sınavı getirilmiştir. Temel Yeterlik sınavında yapılacak olan ilk oturumda en büyük fark soru sayısında değişiklikler ve adayların sorumlu olarak belirttikleri bölümlerdeki farklar ortaya çıkmaktadır. YGS sınavındaki adaylar Türkçe Matematik Fen bilimleri ve sosyal bilimleri alanlarında sınava girerken TYT sınavında ise 40 Türkçe ve 40 matematik testi olmak üzere 80 tane soru çıkacağını YÖK başkanı Saraç’ın açıkladığı dile getirilmektedir. Bu yeni sistemde bütün adayların temel yeteneklerini ölçmek sebebi le bu sınav sisteminin tasarlandığı bildirilmiştir.

Son Güncelleme:

YKS sınavı nedir, YKS nasıl olacak, 2018 YKS bilgileri” için bir yorum

  • Aralık 26, 2017 tarihinde, saat 10:06 am
    Permalink

    yks konuları zor mu?

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir