Sahibinden Satılık Ne Demek?

Pek çok insan ev almak için emlak ile alakalı internet sitelerine başvurmaktadır. Bu sitelerdeki ilanlarda dikkat edilmesi gereken önemli bir husus vardır. Satışı yapan mülkün sahibi mi yoksa bir aracı kurum mu?

Aracı Kurumlar Vasıtasıyla Ev – Araba Almak

Ev alırken aracı bir kurum vasıtasıyla almak diğer opsiyona göre biraz daha pahalı olmaktadır. Çünkü bu kurumlar sattıkları her eve özel komisyon ücretleri belirleyip alıcılardan bu ücretleri talep etmektedir. Bu da ev alacak kişinin ödeyeceği toplam miktarı arttırmaktadır. Bu durum çift taraflı da yaşanabilmektedir. Örneğin siz ev satacaksınız ve bir aracı kuruma da başvurdunuz. Bu kurum sizin evinizden 2 taraflı komisyon alabilmektedir. Yani hem sizden hem de karşı taraftan bu ücretleri alabilir. Maddi olanakları bakımından çok zengin olmayan ya da sürekli ev alıp satmayan kimselerin aracı kurum tercih etmeleri tavsiye edilmez. Çünkü kişi bu işi sık sık yapmıyor ise o evdeki tüm kazancı kendisine saklayabilir ve evini kendisi satabilir.

Sahibinden Ev – Araba Almak

Sahibinden satılık evlerde ya da arabalarda komisyon derdi bulunmaz ve pazarlık konusu çok daha kolay olabilir. Hem güvenilirlik açısından da daha mantıklı bir alışveriş olarak nitelendirilebilir. Aracı kurum olmadığı için onlara ödenecek komisyon direkt olarak yanınıza kar kalacaktır. Yalnızca satış için değil kiralık için de eğer mümkün ise sahibinden kiralık evler bulmak çok daha avantajlıdır. İletişimin de daha kolay kurulduğu bir yöntemdir sahibinden ev – araba almak ya da kiralamak.

Gereksiz para harcamalarına engel olmak ve daha güvenli alışveriş yapmak için ilanlarda mümkün olduğunca sahibinden olanları dikkate almak gerekmektedir. Galerilere yahut diğer aracı kurumlara mümkün olduğunca muhtaç kalmamak daha iyi olacaktır. Bu durum alışverişlerde sizleri maddi açıdan daha rahat yapacaktır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir