Türk Tarihinde Bilinen İlk Hükümdar Kimdir?

İlk Türk Hükümdar. Türk tarihi ve genel kültür anlamında ilk Türk hükümdarı Teoman büyük bir önem teşkil etmektedir. Çin kaynaklarına bakıldığında tarihte bilinen ilk Türk hükümdarının Teoman olduğu ortaya çıkmaktadır.

Teoman birçok Türk boyunu bir araya getirip milattan önce 220 yılında Asya Hun devletini kurarak devletin başına geçmiştir. Bazı kaynaklara göre Hun İmparatorluğu Teoman’dan çok öncesine dayansa da bilinen ilk Türk devleti Teoman’la kurulmuştur. Teoman’dan önce Türk boyları bir araya gelemedikleri için çevredeki diğer devletler için ciddi bir sorun teşkil etmiyorlardı ancak Teoman’la birlikte bir araya gelen Türkler diğer devletler ve özellikle Çin için önemli bir sorun olmaya başlamıştır.

Teoman’ın Çocukları

Teoman’ın Ay Kağan ve Yenşi adında iki karısı ve bunların her birinden birer oğlu olduğu bilinmektedir. Hun Devletinin en güçlü hükümdarlarından Mete Han’ın Teoman’ın Türk eşinden olan oğlu ve asıl varisi olduğu söylenmektedir ancak Teoman kendi yanında daha itibarlı olan Çinli karısından olan oğlunu varisi yapmak istemektedir bu yüzden Mete’yi rehin vererek esir düşmesini sağladığı ve esir düştükten sonra da Mete’nin esir düştüğü topluluğa, Mete henüz esirken savaş açtığı bilinmektedir. Teoman’ın söz konusu topluluğa savaş açmasının sebebinin Mete’nin ölümünü sağlamak istemesi olarak yorumlanmaktadır.

Mete’nin Esaretten Dönüşü

Teoman, Mete henüz esirken Yüeçiler’e savaş açmışsa da Mete kaçmayı başarmış ve geri dönebilmiştir. Bu başarı üzerine Teoman Mete’ye yönetmesi için oldukça kalabalık bir topluluğu vermiştir

Teoman’ın Ölümü

Esir hayatından sonra babası ve onun eşine kin besleyen Mete kısa sürede yanına birçok asker toplayıp Teoman’ın üzerine yürümüş ve babası Teoman’ı üvey annesi Yenşi’yi ve kardeşini öldürerek milattan önce 209 yılında hükümdar olmuştur. Böylece Teoman’ın 11 yıllık hükümdarlığı nihayete ermiştir.

Son Güncelleme:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir