2018 LKS Ne Zaman Yapılacak?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan değişiklik ile, 2018 tarihinden yürürlüğe sunulması planlanan Liselere Kayıt Sistemi yani diğer bir ismiyle LKS sistemi hakkında Bakanlık tarafından gerek resmi web sitesi üzerinden ve gerekse de basın toplantılarında kamuoyuna detaylı bir şekilde bilgiler aktarıldı.

Öğrencilerin ve velilerin heyecanla beklediği 2018 Liselere Kayıt Sistemi hakkında genel açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri, 2018 Liselere Kayıt Sisteminin 2 Haziran 2018 tarihinde uygulanacağı bilgisini kamuoyu ile paylaştı. Yepyeni bir sınavı sistemi olan Liselere Kayıt Sisteminin öğrenciler açısından bazı avantajlar da sağladığının altını çizen Milli Eğitim Bakanlığı, bu sauede öğrencilerin artık tercih etmek istediği eğitim kurumlarını daha kolay bir şekilde tercih edebileceğinin altını çizmektedirler.

2018 LKS Nedir, 2018 LKS Nasıl Olacaktır?

Milli Eğitim Bakanlığı resmi web sitesi üzerinden detaylı olarak bilgilerin sunulduğu 2018 Liselere Kayıt Sistemi henüz yepyeni bir sistem modeli olması sayesinde, birçok öğenciler ve veliler tarafından Liselere Kayıt Sistemi hakkında yeterli düzeylerde bilgi sahibi olunamamaktadır.

LKS kaç soru olacak? Ba sebeple, 2018 Liselere Kayıt Sistemi hakkında detaylı olarak bilgiler sunmakta fayda bulunmaktadır.2018 tarihinde gerçekleştirilecek olan Liselere Kayıt Sistemi, öğrencilerin ortaöğrenimden liselere geçişte girmesi gereken yepyeni bir sınavdır. Çoktan seçmeli ders programlarının sorulacağı Liselere Kayıt Sistemi sınavında, öğrencilere sözel ve sayısal bölümden oluşan 2 farklı bölümden toplam olarak 60 adet soru sorulacak ve sınav 90 dakika sürecektir.

2018 Liselere Kayıt Sisteminde öğrencilere 5 adet tercih hakkın sunulacak ve öğrencilerin sınavda almış olduğu puana göre, sunulan 5 adet liselerden tercihini yapabilecektir. 2018 Liselere Kayıt Sisteminde öğrencilerin tercih etmek istemediği liselere yerleşim sağlanması kuralı da, 2018 Liselere Kayıt Sistemi sayesinde ortadan kaldırımıştır.

2018 LKS Sistemine Neden İhtiyaç Duyuldu?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından liselere geçişte uygulanan teog sınavının faydasız olduğu açıklaması yapıldıktan sonrasında, Milli Eğitim Bakanlığı harekete geçerek, 2018 yılı itibariyle öğrencilere daha faydalı bir sistem oluşturulması açısından çalışmalara başlamıştı.

Cumhurbaşkanının talimatı ile teog sınav sistemi yürürlükten kaldırılarak, yerine yepyeni bir sınav sistemi olan 2018 Liselere Kayıt Sistemi getirilmiştir. Teog sınav sisteminde bulunamayan birçok avantajlara sahip olan 2018 LKS sistemi hakkında Bakanlık tarafından yapılan açıklamalarda, LKS sisteminin öğrencilere birçok yönden avantajlar sağladığı belirtilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir