LKS sınavı 8.sınıf 2018 ne zaman yapılacak?

LKS yaklaşıyor. Sınav sistemi değişti. Milli Eğitim Bakanlığı 8.sınıfların yıl sonu sınavında değişikliğe gitti. Artık LKS var. Öğrenciler yeni sistem ile liselere yerleşecekler. LKS sınavı 2018 ne zaman yapılıyor?

Öğrenciler ve veliler artık yeni sistemin heyecanını yaşıyorlar. TEOG sınav stresi kalkmış durumda. Öğrenciler evlerine en yakın okula kayıt yaptırabilecekler. Sınava girmek isteyenler ise mesele diledikleri fen lisesi için sınava girebilecek. LKS sınavı 2 haziran 2018 tarinde yapılacak.

HANGİ OKULLAR TERCİH EDİLEBİLİR:

Sınava girmek istemeyen öğrenci evine en yakın 5 okuldan (Anadolu, İmam Hatip, Meslek Lisesi ve diğer liseler) birini tercih edecek. Sınava giren öğrenciler ise 5 tane okul tercihi yapacak. Puanıyla yerleşemeyen öğrenciler de evlerine en yakın okulu tercih edecek.

SINAVLA ÖĞRENCİ ALACAK OKULLAR AÇIKLANACAK:

MEB’in Mayıs ayında açıklayacağı okullarda (Fen Liseleri vb.) eğitim almak için isteyen öğrenciler sınava girecek.Okullar daha açıklanmadı. Önümüzdeki mayıs ayında okullar belli olacak.

SINAV 2 HAZİRAN 2018’DE:

Bu liselere girmek için yapılacak sınav 2 Haziran 2018 tarihinde gerçekleştirilecek. Tek oturumda yapılacak olan sınavın sonuçları yine haziran ayı içinde açıklanacak.

 LKS 60 SORU 90 DAKİKA:

60 sorudan oluşacak olan sınav toplam 90 dakika olacak.

HANGİ DERSLERDEN SORU OLACAK?

  1. 7. ve 8. sınıf müfredatından soruların sorulacağı sınavda çoktan seçmeli, sayısal ve sözel soruları yer alacak.

LKS SORULARINI KİM HAZIRLAYACAK?

Sorular Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB)  soru havuzundan seçilecek. 6, 7 ve 8. sınıfların ders müfredatından oluşturulan soru havuzundan rastgele seçilerek soru kitapçıkları hazırlanacak. Öğrenciler bu süreçte bol bol soru çözerek konuları pekiştirebilirler.

SINAVI KİM YAPACAK?

Sınav 2 haziran tarihinde yapılacak. Soruları Bakanlık hazırlayacak ancak sınavları her bölge kendisi yapacak. Ayrıca yabancı eğitim kurumları öğrenci alırken istedikleri takdirde kurum içi sınav da yapabilecek.

LKS de ÖĞRENCİ İSTEDİĞİ YERİ KAZANABİLİR:

Yeni sistemle öğrencinin önü tamamen açık durumda. LKS de öğrenciler diledikleri bir okul için sınava girebilecekler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir