2018 KPSS tarihleri ve bilgileri

Kpss açılım olarak Kamu Personel Seçme Sınavı olarak bilinmektedir. Bu sınavda genel yetenek soruları, genel kültür soruları ve eğitim bilimlerine ait sorular sorulmaktadır.2018 yılı kpss ne zaman?

2018 Kpss sınavı Mayıs ayında yapılacaktır. Kpss sınav sonuçları ise 2018 yılının Haziran ayında açıklanacaktır. Bu sınava girebilmek için adaylar Mart ayında başvurularını yapmaları gerekmektedir. Kpss Lisans alan bilgisi sınavı 2018’in Mart ayında yapılması beklenmektedir. Sonuçların ise Haziran ayında açıklanacağı duyurusu yapılmıştır. Kpss Öğretmenlik alan bilgisi sınavı 2018’in Temmuz ayında yapılacağı ve sonuçlarınında Ağustos ayında açıklanacağı kararlaştırılmıştır.

 Kpss’ye Başvuru Aşamaları Nasıl Olur ?

Kpss’ye girebilmek için önümüzde 3 ayrı başvuru seçenekleri bulunmaktadır. Bunlar;

 • Adayın kaç tane oturuma gireceğinin belirlenmesi,
 • Sınava dair ücretin hangi bankalara yatırılacağının belirlenmesi,
 • Başvurunun yapılma aşamasının nasıl olacağıdır.

Kpss başvuru esnasında ilk başta karşımıza çıkan aşamada hangi oturumlara gireceğimizi belirlememiz gerekmektedir. Girbilecek oturumlarda ise; B grubu alımları, A grubu alımları, Öğretmenlik alımları, Din Hizmetlerine ait atamalar ve Polisliğe geçiş için hazırlanan alımlar ( Pomem ) bulunmaktadır.

 Kpss’ye Ait Sınav Ücretlerinin Yatırılması Nasıl Olur ?

Adayların sınav için verecekleri ücretleri, sınavdaki girecekleri oturum sayıları ile çarpmaları sonucunda bankalara yatıracakları tutarda ortaya çıkmış oluyor. Önceki senelerde Kpss oturumlarına ait ücretlerde, birden çok oturuma giriş yapılacaksa verilecek olan ücretlerde bir miktar indirim yapılıyordu. Ama 2018 Kpss’de her bir oturum için ödenecek tutar standart olmaktadır ve birden çok oturuma girecek adaylar için ücret oldukça fazla bir miktara karşılık gelmektedir. Bu da Ösym’nin adaylardan olabildiğince haksız kazanç sağlama isteğini gündeme getirmiş durumdadır.

 Kpss Ücretleri Hangi Bankalara Yatırılır ?

 • Ziraat Bankası’na ait olan tüm şubelerine yatırım yapılacağı gibi Ziraat Bankası’nın internet bankacılığı aracılı ile de sınav ücretinin yatırımı sağlanmaktadır.
 • Halk Bankası’na ait olan tüm şubeler ve internet bankacılı aracılığı ile yatırım yapılmaktadır.
 • Akbank’a ait olan tüm şubelerden ve internet bankacılığından yatırım yapılmaktadır. Ama KKTC’den başvuru yapacak adaylar için geçerli olmamaktadır.
 • Kuveyt Türk Katılım Bnakası’na ait olan tüm şubelerden yatırım yapılacağı gibi internet bankacılığı aracılığı ile de yatırım yapılmaktadır. KKTC’den başvuru yapacaklar için geçerlilik taşımamaktadır.
 • Türk Ekonomi Bankası’na ait olan tüm şubelerden ve internet bankacılığından yatırımlar yapılmaktadır.
 • Denizbank’a ait olan tüm şubelerden ve internet bankacılığından yatırımlar yapılmaktadır. KKTC’den başvuru yapacak adaylar için geçerlilik taşımamaktadır.
 • PTT’ye ait olan tüm iş yerlerinden yatırım yapılmaktadır. KKTC’den başvuru yapacak adaylar için sadece Aspos-Gazi Magusa’dan başvuru yapmaları istenmektedir.

 Kpss’ye Başvurular Nasıl Yapılır ?

Öncelikle Ösym’nin belirlemiş olduğu klavuzda, adayların son 30 ay içerisinde çekilmiş oldukları fotoğraflar ile başvuru yapmaları istenmektedir. Siteye son 30 ay içerisinde çekilmedikleri fotoğrafı koyan adaylar, sınav tarihinden önce koymuş oldukları fotoğrafı güncellemelerine izin verilmektedir. Kpss’ye başvuruda; Ösym başvuru merkezlerine giderek adayların bizzat kendilerinin başvuru yapmaları, internet üzerinden adayların kendilerinin başvuru yapmaları ve posta gönderimi ile başvuru yapmaları seçenekleri sunulmaktadır.

 Kpss Başvurular ile İlgili Önemli Bilgiler

 • Ösym sınavlarına ilk defa girecek adaylar, Ösym başvuru merkezlerine giderek başvurularını yapmaları gerekmektedir.
 • Ösym sistemlerine kayıtlı olan adaylar ise önceki vermiş oldukları fotoğraf son 30 ay içerisinde çekilmemiş ise Ösym başvuru merkezlerine giderek bizzat kendileri başvuru yapmaları gerekmektedir.
 • Ösym sistemlerine kayıtlı olan adayların bilgilerinde eksiklik var ise Ösym’ye ait başvuru merkezlerine gidip başvurularını yapmaları gerekmektedir.
 • Ösym sistemlerinde kaydı olan ve son 30 ay içerisinde de güncel olarak çekilmiş fotoğrafları sitede yüklü olan adaylar ise Ösym’nin başvuru merkezlerine gitmelerine gerek olmadığı gibi, kendileri de interney üzerinden başvuruları yapabilmektedirler.
 • Kpss’ye başvuru sırasında askerlik görevini yapanlar, yurtdışında bulunanlar, sürekli olarak hasta olanlar ile ağır hastalık geçirenler ve tutuklu veya hükümlü olanlar Ösym başvuru merkezlerine gitmeleri yerine posta gönderim yolu ile sınava başvuruları kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir