ALES 2017 2018 başvuru fiyatı ne kadar?

ALES lisansüstü eğitim akademik personel giriş sınavıdır. Yani kısaca söylemek gerekirse Yükseköğretim kurumlarında kadrolara girerken lisansüstü eğitim başvurularında kullanılacak olan puanı almak için girilen bir sınav çeşididir.

15,23 Mart tarihleri arasında yapılması planlanan ALES sınavına başvurular yapılacak olup 7 Mayıs 2017, 2018 tarihleri arasında bu sınav yapılacaktır. Iki kademeli yapılacak olan bu sınavın sonbahar dönemindeki sınav tarihi ise 19 Kasım 2017’de yapılacaktır. ÖSYM nin hazırlayıp düzenlemiş olduğu ALES sınavı için 2017,2018 yılında belirlenen sınav ücreti 90 TL olarak açıklandığı dile getirmiştir. Sınav saati saat 10.00 da yapılacaktır. Daha önce öğrencilerin ÖSYM kayıtlarındaki geçmiş zamanlarında geçerli bir fotoğraf bulunmayan adayların başvuruları başvuru merkezlerinde yapılması planlanmaktadır.

ALES sınav başvuruları hangi bankaya yapılır ?

ALES sonbahar döneminde sınava girecek olan adaylar sınav ücretlerini bütün Akbank şubelerinde ve tüm akbank ATM’lerinde KKTC de hariç tüm Finansbank şubelerinde ve ATM Kuveyttürk katılım bankalarında ekonomi Türk Bankasında Halkbank ve tüm Halkbank ATM lerinde Ziraat Bankası Finansbank mobil bankacılık Albaraka Türk yukarıda saymış olduğumuz tüm bankalar ve onların ATM lerinde ÖSYM kayıtlarında geçerli olan bir fotoğrafı bulunan adaylar başvurularını internet üzerinden ÖSYM gov. tr internet adresinden veya istedikleri herhangi bir başvuru merkezinde yapabilirler. ALES sınavına girmek isteyen adaylar bu para yatırma işlemini yaptıktan sonra istenilen parayı doğru bankalara eksiksiz bilgi ile TC numarası ile yatırarak başvurularını tamamlayabilirler. Sınava girecek olan adayların sınav ücretlerini ÖSYM nin hazırlamış olduğu kılavuzlarının son sayfasındaki gösterilen bankalardan birine yada ÖSYM’nin internet sayfasında bulunan alanı doldurarak banka kartı veya kredi kartı ile size ayrılmış süre içerisinde talep edilen parayı yatırmanız ve istenilen bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekir. Sınav ücretleri ÖSYM’nin internet sayfasında ödeme bölümünde yer alan kredi kartı ile ödeme yapacak olan adaylar için son saat 23.59 da sınav başvuru süresi bittikten sonraki ilk gün ödeme yapacak olanlar mesai saatinde ödeme işlemlerini yapmaları gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir