ALES Başvuru Tarihleri 2017-2018

Ales başvuru tarihleri ne zaman olacak detaylı bilgiler. Yüksek Öğretim Kurulu tarafından belirlenen ales tarihine göre ales başvuruları 26 Eylül 2017 tarihinde gerçekleştirilecek başvurular 4 Ekim 2017 tarihinde ise sonlandırılacaktır.

Adayların bu tarihler arasında ales sonbahar dönemi sınavı için başvurularını gerçekleştirdikten sonra sınav tarihi için beklemeleri yeterli olmaktadır. Sınav ücreti 90 tl olarak belirlenen ales sınavında sonbahar dönemi sınavı için de adaylarda heyecan başladı.

ALES Sonbahar Dönemi Sınavı

Başvuru işleminin tamamlanmasının ardından adayların giriş belgeleri sınava yaklaşık olarak 2 veya 1 hafta kala adaylara sunulması planlanmaktadır. 19 Kasım 2017 tarihinde saat 10:00’da yapılacak olan ales sonbahar dönemi sınavında yapılan düzenlemeler ile birlikte 100 adet soru sorulması öngörülmektedir. Sınav süreci ise 150 dakika olarak belirlenmiştir.

ALES Nedir?

Akademik Personel Ve Lisansüstü Eğitimi Sınavı olan ales, bireylerin lisansüstü eğitim alabilmesi veya alanlarında kariyer yapabilmesi açısından mutlak olarak girmesi gereken bir sınav türüdür. Her dönem yoğun olarak başvuruların yapıldığı ales sınavında her adayın ortalama olarak 50 ila 100 puan arasında puan alabildiği bilinmektedir. Bu bakımdan ales sınavı özelliklerinden biri de kolay bir sınav olmasıdır.

ALES Sonuçları Nasıl Öğrenilmektedir?

Ales sınavına ilk defa girecek olan adayların bilgilendirilmesi açısından ales sınav sonuçlarının ÖSYM kurumu resmi web sitesi üzerinden duyurulmaktadır. Ales sınavına giren adayların sınav sonuçları duyuruları yapılması sonrasında ÖSYM kurumu web sitesi üzerinden bilgilerini eksiksiz olarak girebilir ve ales sınav sonucunu sistem üzerinden görüntüleyebilir.

ALES Sınavında Hangi Alanda Kaç Adet Soru Sorulmaktadır?

Ales sınavında toplamda 160 adet soru sorulmaktadır. Sınavda 40 adet sayısal 1, 40 adet sayısal 2, 40 adet sözel 1 ve son olarak da 40 adet sözel 2 alanından soru sorulmaktadır. Adayların buradan sahip oldukları alanlar ile ilgili olarak 120 adet soruyu çözmesi gerekmektedir. Buna göre sayısal ve eşit ağırlık bölümünde yer alan adaylar sayısal 1, sayısal, 2 ve sözel 1 alanında yer alan soruları, sözel bölümünde yer alan adayların da sayısal 1, sözel 1 ve sözel 2 alanında yer alan soruları çözmesi gerekmektedir. 180 dakikalık süreçte yapılan Ales sınavında adayların alanlarında kariyer yapma veya lisansüstü eğitim alabilmesi açısından ales sınavına çok iyi hazırlanması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir