ALES ne işe yarar ?

ALES yök tarafından hazırlanmış lisansüstü eğitim ve akademik personel giriş sınavı olarak yüksek lisans eğitimine başvuracak personel kadrolarına eğitim görevlisi uzman çevirici doktora yapmak isteyenler ve atanmak isteyen adayların girmesi gereken bir geçiş sınavdır. Ales sınavında iyi bir puan almak yüksek lisans başvurularına girmek isteyenler için büyük bir avantaj sağlamaktadır. ALES puanları kullanılarak bazı üniversitelerde lisansüstü eğitim programları uygulanmaktadır. Doktora programları veya sanat ile ilgili meslek alanlarında yeterlilik programlarına başvuracak olan adaylar için en az 80 puan gereklidir.

ALES sınavına nasıl hazırlanılmalıdır ?

ALES yökün hazırlayıp düzenlediği akademik alanda personel eksiğini tamamlamak için yüksek lisansüstü eğitimi almış ve akademik kadrolara yerleşmek isteyenlerin girmek zorunda oldukları bir sınavdır. Her sınava giren aday 50 veya 100 puan arası bir puan almaktadır. ALES sınavında toplam olarak 160 sorulmaktadır. Bunlardan 80 soru sayısal alanda 80 soruda sözel alanda çıkmaktadır. Bu sorular arasında adayların 120 tane soruyu kendi alanlarında seçip çözmek zorundalar. ALES’te çıkan soruların bir kısmıda mantık sorusudur. Sınava giren adaylar yeterli süre verildiği takdirde bu soruların rahatlıkla çözülebileceğinden bahsetmektedirler.

Bu sınava hazırlanırken adayların muhakkak ALES denemelerini alarak çözmeli ve eksik konularını tespit etmelidirler. Eksik konular belirlendikten sonra muhakkak bu konularla ilgili kaynak kitaplar alınarak eksikler tamamlanmalıdır. Sınava az bir kala mutlaka seri bir şekilde ve kronometre yardımı ile süre tutarak deneme çözülmelidir. Denemeler çözülürken süre tutmayı kesinlikle unutmamak gerekir ve mümkünse ALES sınavındaki gibi sabah erken 9.30 da başlanmalıdır. Evde seri denemeler çözerken mutlaka cevap anahtarlarını belirli süre içerisinde işaretleme alışkanlığının kazanılması gerekir. Burada unutulmaması gereken önemli noktalardan biride bazı soruların boş bırakılması gerekir. Yani emin olmadığınız soruların cevaplarını boş bırakarak ve 1 dakikadan fazla zaman harcamadan boş bırakarak daha yüksek puan alabilirsiniz. Çünkü bazı sorular kazık sorulardır. Bu kazık soruları uğraşırken belki yapabileceğiniz birkaç tane daha sorunun cevabını bu süre zarfında yapabilrsiniz. Ve son olarak sınav günü yanınıza bir şişe şeffaf su, kimliğinizi ve giriş belgenizi alarak bunların dışında hiçbir şey götürmemeniz ve en az belirtilen süreden yarım saat önceden sınav yerinde olmanız gerekir. ALES sınavına hazırlanırken Öncelikle yapmanız gereken şey sınava başladığınız anda sakinliğinizi korumak ve size verilen süre sınırını iyi bir şekilde kullanmanızdır. Ve mutlaka hangi okulda ve hangi salonda gireceğinizi bir gün öncesinde gidip görmeniz gerekir. Aksi takdirde sınav günü yerinize alışmaktan zorluk çekebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir