ALES nedir, ALES zorlaştı mı ?

ALES nedir ? ALES denen şey daha çok yüksek lisans başvuruları için yapılmış olan bir sınav olarak bilinir. Yüksek öğretim kurumlarında araştırmacı çevirici eğitim ve öğretim hocası olarak görev almaktadırlar.

Kadrolara açıktan atanabilmek için vaya doktora eğitimi almak için girilmesi gereken bir sınav çeşididir. Yükseköğretim kurumlarının eleman ihtiyacının karşılanması nedeni ile lisansüstü yüksek öğrenim görmek için yurt dışına gönderilecek olan adayların seçmelerinde ALES sonuçları kullanmaktadır Yani kısacası ALES’in açılımı akademik personel lisansüstü yüksek eğitim ve öğretime geçiştir.

ALES zorlaştımı ?

Her geçen gün ALES sınavının zorlaştığı şu son zamanlarda ALES ile ilgili yeni kolaylıklar yapılmıştır. Sınava giren kişilerin söylediklerine göre soruların yapılmayacak kadar zor olmadığını ancak verilen sürede sıkıntı yaşadıklarını ve soruların karışık ve çok uzun olduğu söylenmektedir. Çok eskiden tez yapmadan insanlardan yüksek lisans programları istenirken şimdilerde sadece tezli yüksek lisans istenmektedir. Bu yüzden tezli yüksek lisans başvuruları oldukça önem arz etmektedir. ALES puanınız iyi bir derecede ise yüksek lisansa başvurduğunuzda size önemli bir avantaj sağlamaktadır. ALES sonuçları diploma notları ve mülakat sonuçlarını bilim sınav sonuçlarını tüm bunların hepsini bir çatı altında toplayarak bir puanlama sistemi oluşturarak bu puanlamadaki en yüksek oran ALES sonuçları olarak alınmaktadır. Çünkü ALES sonuçları %50 lilik 1 paya sahiptir. Yurt dışında lisansüstü öğrenim görmek isteyen kişiler bu sınava girmek zorundadırlar. Ancak mecburi hizmetten sorumlu olmayan kişilerin kendi imkanları ile lisansüstü öğrenimi aldıkları müddetçe bu sınava girmelerine gerek kalmadan ülkemizde kabul edilmektedir. Bazı farklı kurum ve kuruluşlar yurt dışındaki öğrenim gören öğrencilere burs verirken ALES sınav sonuçlarındaki başarı durumunu bakarak sonuçlara göre burs vermektedir. ALES’in yeni sistemi nasıl işlemektedir ? Bir yılda ales sınavı iki kez yapılmaktadır. 4 yıllık üniversite eğitimini tamamlayan herkes yükseköğretim kurumlarında yapılacak olan sınava katılmaya hak kazanır. ALES sınavında yeni uygulamaya giren yönetmeliğe göre bu sınavda 100 soru yer alacaktır. Ve süre olarak ise 150 dakika gibi bir zaman dilimi verileceği belirtilmiştir.

Bu sınavların sonuçları sonbahar 21 Aralık 2017 tarihinde açıklanması beklenmektedir. Sınavın geçerlilik süresi yeni yayınlanan yönetmeliğe göre 5 yıl süre ile geçerli olacaktır. Sayısal ve sözel bölümlere ABC gibi farklı kitapçıklar dağıtılacaktır. Yeni ALES sınavında test sayısında azalma olmuştur. 4 test ve bölüm sayısı 2 ye indirilmiştir. Bu düzenleme ile insanlardaki sınav kaygısının azaltılmasına ve dersteki başarı oranına katkı sağlayacağını beklenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir