Ales Nedir?

Önemli ve güzel bir sınav. Akademik Personel Ve Lisansüstü Sınavı olan Ales, lisansüstü eğitim almak isteyenler veya akademik alanda kariyer yapmak isteyenlerin girmek zorunda oldukları sınavdır. Her bir adayın olrtalama olarak 50 ila 100 puan arasında puan alabildiği ales sınavı içerik bakımından en kolay içeriğe sahip olan sınavlar arasında yer almaktadır.

Ales İçeriği

Toplamda 160 adet sorunun sorulduğu ales sınavında 40 adet sayısal 1, 40 adet sayısal 2, 40 adet sözel 1 ve 40 adet de sözel 2 alanında adaylara soru dağılımları sunulmaktadır. Buna göre ales sınavına giren adaylar, 160 soru içerisinde kendi alanları ile ilgili olan 120 adet soruyu mutlak olarak çözmesi gerekmektedir. Örneğin, eşit ağırlık bölümünde bulunan adaylar sayısal 1, sayısal 2 ve sözel 1 alanından, sözel bölümünde bulunan adaylar ise, sayısal 1, sözel 1, ve sözel 2 alanında bulunan testleri çözmek durumundadırlar. 180 dakika süreye sahip olan ales, başvuru tarihleri ise Yüksek Öğretim Kurulu tarafından duyurulmaktadır.

Ales Sonuçları Nereden Öğrenilebilir?

Ales sınavına başvuruda bulunanlar tarafından merak edilen ayrıntılar arasında ales sonuçlarının nereden öğrenilebileceğidir. Yüksek Öğretim Kurulu tarafından oluşturulan Ales sınav sonuçları kurum tarafından ÖSYM resmi web sitesi üzerinden duyurulmaktadır. Bu bakımdan adayların sınav sonuç tarihinden itibaren ÖSYM resmi web sitesi ziyaret etmesi yeterlidir.

Ales Sınav Ücreti Ne Kadardır?

Gerçekleştirilen son düzenleme ile birlikte Ales sınav ücreti 90 türk lirası olarak belirlendi. Adayların sınav tarihinden önce sınav ücretini belirtilen ödeme kanalları üzerinden gününde yatırmaları gerekmektedir.

Ales Başvuru Tarihleri 2017-2018

YÖK tarafından belirlenen Ales sınavı başvuruları 26 Eylül 2017 yılında alınmaya başlanmakta olup 4 Ekim 2017 tarihinde ise başvuru işlemleri sonuçlandırılmaktadır.

Bu Yıl Ales Başvuruları Nasıl Olacaktır?

Her dönemde olduğu gibi bu dönemde de Ales sınavına yüksek düzeyde katılımların olması öngörülmektedir. Alanlarında kariyer yapabilme ve lisansüstü eğitim alınabilmesi açısından adayların ter dökeceği ales sınavı yapılan son düzenlemeler ile birlikte adaylarına ayrıca bazı avantajlar da sağlayabilmektedir. Adayların her dönemde olduğu gibi bu dönemde de ales sınavında istediği puanı alabilmesi açısından sınava iyi hazırlık yapması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir