ALES sınavının geçerlilik suresi ne kadardır ?

ALES geçerlilik süresini öğrenmek için ÖSYM’nin sayfasından 2017 ALES başvuruları diye yazarsanız karşınıza direkt o sayfa çıkmaktadır. Ancak lisansüstü eğitim giriş sınavının başvuruları yapılırken sınava dair bir kılavuz dökümanı kendi sayfasında yayınlanmıştır. Sınav merkezinin 2018 yılında başlattığı 15 dakikalık kural yeni yapılacak olan sınavlarda geçerli olocaktır.

Sınava girecek olan bütün adayların sınav yerine 15 dakika önceden sınava giriş belgesi ve T.C kimlikleri ile birlikte başvurmaları gerekmektedir.Ales kılavuzun içerisinde ÖSYM’nin genel bilgileri bölümünde yaptığı açıklamaya göre sınava alınmış olan puanların 3 yıl süreyle geçerli olan geçerlilik süresi 5 yıla çıkartılmıştır. Adayların merak ettiği konulardan biride 3 yıl geçerlilik süresi içerisinde sınava girecek olan öğrenciler için bu geçerlilik süresi uygulanacakmı sorusudur. ÖSYM’nin yaptığı açıklamaya göre evet açıklaması gelmiştir. Sınav kurumu tarafından açıklanan belgede sınav tarihi tam olarak 19 Kasım 2017 tarihinde yapılacak olup tam olarak saat onda başlanacaktır. Sınava girmek isteyen adaylar en geç 9.45 de sınav binalarının önünde olmaları gerekir. Çünkü sınav binaları saat 9.45 den sonra kapanarak 150 dakika boyunca hiç açılmamaktadır.

ALES GRE sınavı nedir ?

ALES’e eşdeğer olarak kabul edilen gre sınavı ülkemiz dahil Amerika Birleşik Devletleri ve diğer ülkeler hatta kanada başta olmak üzere ingilizce eğitimi veren ve üniversitelerdeki mühendislikler ve sosyal bilimler gibi birçok alanda yüksek lisans ve doktora eğitimi alabilmek için girilmesi gereken bir sınav çeşididir. Tıp ve hukuk haricinde diğer alanlarda kabul edilen bir sınavı olarak bilinmektedir. GRE skoru talep etmeyen farklı üniversiteler bulunmasına rağmen daha seçkin üniversitelerin birçoğu adaylardan bu sınava girmiş olmak şartını mecburi kılmışlardır. 2011 yılında Ağustos ayında revize edilmiş olan GRE sınavı adaylar için daha kullanışlı bir hale getirilmiştir. Educational testing service (ETS) Kurumu tarafınca uygulanan Bu sınavda adayların skills writing gibi daha birçok yetenekleri ölçülmektedir. Genel anlamda kapsamlı bir sınav olan gre sınavında kabul edilen koşullar belirtilerek tüm yüksek lisans doktora programlarına başvuru yapmış olan öğrenciler tarafından alınmış olması gerekmektedir. Analitik yazma bölümlerinden oluşan sayısal sözel ve yerel sınavdan yaklaşık olarak dört saat gibi bir süre kullanılmaktadır. Başvurular internet üzerinden ÖSYM veya ais sayfasından sınav merkezinde kayıtlı olan adayların fotoğraf geçerlilik süresi 50 ay geçmemiş olan kişilerin başvurabilecekleri bildirilmektedir. Bununla birlikte sınav merkezine yapılan başvurular için 90 TL ücret alınması planlanmıştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir