Ales Sonbahar Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Açılımı Akademik Personel Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı olan ALES yılda iki kez olmak üzere her sene bahar dönemi ve güz dönemi olarak yapılmaktadır. 2017 güz dönemi ALES 19 kasın tarihinde gerçekleştikten sonra birçok kişi sonuçlarını merak etmeye ve internet sitelerinden sınav sonuçlarının açıklanacağı tarih ile ilgili kesin bilgileri açıklamaya başladı. Ales sonuçları ile ilgili gelişme geçtiğimiz günlerde soru ve cevapların internet üzerinden açıklanması ile yaşandı. Bilindiği üzere ÖSYM yaptığı sınavlardan sonra soru ve cevapları bir süre gizli tutma hakkı olduğu belirtmiştir, bu durum da sınav sonuçlarının beklendiği bu süreçlerde sınava giren kişilerin stresli olmasına sebep olmaktadır.

 Heyecanla Bekleniyor

Sınavdan alacakları puan ile beraber üniversitelere ve lisansüstü eğitime başvuracak olan adaylar heyecanla ales sınavı sonucu açıklanmasını beklemektedir. Sınavdan istedikleri başarıyı yakalayamayan ya da bu dönemki sınava yeterinde hazırlanamayan kişilerin 2018 bahar döneminde yapılacak olan sınava girme şansları olacaktır. Yıl içinde alınmış olan iki adet puandan yüksek olanı kişilerin lehine kullanılabilecektir. Bu kararı vermek için hazırlanan birçok kişi ales sınavı sonucu için beklemeye devam etmektedir.

Kesin Bir Tarih Yok

Ales sonuçları açıklanması ile ilgili kesin bir tarih bildirilmezken sınav sonuçlarının aralık ayının en geç ikinci haftası içinde açıklanacağı da internet üzerinde dolaşan konu ile ilgili bilgilerdendir. Sonucu beş yıl geçerli olan ve puanı beş yıl boyunca kullanılabilen ales lisansüstü eğitime başlayacak olan kişiler için oldukça önemli bir sınavdır. Sınavda 50 sayısal 50 sözel olarak 100 adet soru yer almaktadır ve soruların amacı kişiler düşünme hızı, muhakeme yeteneği gibi güçlerini ölçmektir. Hazırlanan sorular ve çözümleri de bu anlamda ÖSYM tarafından düzenlenen diğer sınavlardan oldukça farklılık göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir