ATA AÖF Nedir ?

Atatürk Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi sınavlar için 2 ve 3 Aralık tarihlerinde sınav giriş belgeleri adaylara ulaştırılan diye yayınlanmıştır. Üniversitelerde yapılan bildirimlere göre yaklaşık olarak 3000 öğrenci Ata ve AÖF sınavlarında ter dökerek 81 ilde bu sınavların yapılacağı ve sınav merkezlerinde ortak bir şekilde yapılacağı bildirilmiştir.

AÖF nin açılımı açıköğretim fakültesididir. Açıköğretim ünüversitelerinde öğrenim yapan adaylara fakültelerinde sınıf geçmeye çalışırken uygulanan bir sınav sistemdir. Kendi sınıfında en çok iki derste başarısız olmuş olan öğrencilere bir üst sınıfın dersleri verilir. Ancak 3 dersten daha fazlası kötü olan adaylar başarısız oldukları dersleri tekrar ederek başarılı olmak zorundalar. Aksi takdirde bir üst sınıfın derslerini alamazlar. AÖF okuyan öğrencilerin hepsi her yıl kayıtlarını tekrar yapmak zorundalar. Çünkü 2 yıl boyunca kayıtlarını yenilemeyen adayların bu fakültelerden kayıtları silinir. Açık Öğretim fakültesinde öğrenciler kayıt yaptırdıkları sene içerisinden başlayarak önlisans için 4 yıl veya 7 yıl süresi içerisinde her türlü öğrencilik haklarını kullanabilirler.

ATA ve AÖF ara sınav girişi nasıl yapılır ?

Açık Öğretim Fakültesinde okuyan öğrenciler kayıtlı oldukları fakültelerde sebep her ne olursa olsun bölümler arası programlarda kesinlikle yatay geçiş yapamazlar. Aynı zamanda bu fakültelerde okuyan öğrenciler kendi bölümlerinden başka programlardaki örgün öğretime geçme hakları yoktur. Merkez bürolardan isteklerini yazarak belirttikleri takdirde birinci ve 2. sınıf derslerinin hepsinde başarılı olmuş öğrenciler iktisat ve işletme fakültelerinde önlisans diploması alabilmektedirler.

AÖF ön lisans bölümleri nelerdir ?

Atatürk Üniversitesi’nin Açıköğretim Fakültesi 275 bin 99 sayılı resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiş olan 342 sayılı Bakanlar Kurulunun almış olduğu karara göre 2011-2012 eğitim yılında 1 lisans 2 lisans ve 3 lisans olmak üzere toplamda 6 programı ile birlikte faaliyetlere başlayan Açıköğretim Fakültesi bünyesinde günümüzde 4 lisans ve 22 önlisans tamamlama programı olmak üzere toplamda 29 program yürürlüğe girmiştir. Bunların en başında gelen acil durum ve afet yönetimi olmak üzere birçok önlisans bölümleri bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır. Adalet, bankacılık, sigortacılık ve büro yönetimi yönetici asistanlığı, çocuk gelişimi ve diş ticaret, çağrı merkezi Hmhizmetleri, emlak yönetimi ve halkla ilişkiler, ilahiyat ve işletme yönetimi, iş sağlığı güvenliği ve Lojistik, reklamcılık ve özel güvenlik ve koruma, turizm ve otel işletmeciliği, sosyal hizmetler ve tıbbi döküman, tıbbi sekreterlik ve sivil hava ulaştırma işletmeciliği olmak üzere birçok bölüm bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir