Eğitim Psikolojisi Nasıl Çalışılır?

2018 KPSS sınavı öncesi öğrenciler hazırlıklara başladı. Eğitim bilimleri sınavda önemli bir yer tutuyor. Bu yazımızda eğitim psikolojisine nasıl çalışılmalı ona yer vereceğiz. Eğitim psikolojisi tüm öğretmen adaylarının üniversite ve dengi okullarda ders olarak gördüğü ve aynı zamanda meslek hayatında da aktif olarak kullanacağı bir kuramlar bütünüdür.

Bu dal öğrenmeyi sağlayan, tetikleyen ve geliştiren faktörleri ortaya koymuş ve bu yolla en sağlıklı eğitim metodunun seçilmesi için eğitimcilere olanak sunmuştur. Bir öğretmenin asli görevi teorik ve pratik bilgilerin öncesinde bireylere eğitim verebilmektedir. Kişinin öğrenmeye açık olduğu yol bilinmeden verilen bilgi çabuk öğrenilebilen kolay bir bilgi de olsa başarı sağlanamayacaktır.

 Eğitim Psikolojisinin Anlaşılması ve Öğrenilmesi

Eğitim psikolojisi aslen psikoloji içinde yer alan bir bilim dalı olup kişilerin sosyal durumu, ekonomik durumu, maddi durumu, fiziksel durumu, ruhsal durumu ve psikolojik durumu ile yakından ilgilidir. Bir bireyin öğrenmeye istekli olması psikolojide ilk ve temel şarttır. İnsan beyni algılara göre hareket etse de karar aşamasında algıları devre dışı bırakır ve reddetmek istediği bir bilgiyi hiçbir yoldan öğrenemez. Bu yüzden bir bilgiyi almak istemek ya da futbol oynamayı öğrenmek istemek, okumaya ve harflere meraklı olmak, ya da bir yabancı dile ilgi duymak kişilerin kendi kararları çerçevesinde gerçekleştireceği hareketlerdir. Bireyin öğrenmeye açık olması bu kararları vermiş olması demektir.

 Eğitim Psikolojisi Çalışırken Nelere Dikkat Edilir?

Eğitim psikolojisi içinde yer alan kuramları anlamaya çalışırken çevrede bulunan örnekleri değerlendirmek ve kişileştirmeler yapmak oldukça faydalı bir yol olacaktır. Bu kuramlardan biri olan kişinin bilgiyi yazılı olarak öğrenmesinin daha kolay olması durumu için yazarak ders çalışan gerçek kişilerden yola çıkıp kuramın diğer detaylarını onlarla konuşarak teyit edilmesi ve bir nevi psikolojinin bilime yansımasına da şahit olarak eğitim psikolojisinin nasıl ortaya çıktığı daha net anlaşılmasını sağlar. Psikolojide tüm kuramlar için aynı şekilde canlandırmalar ve örneklemeler yapılarak farklı çalışmalar ortaya konabilir.

 Çalışmayı Kolaylaştıran Metotlar Nelerdir?

Faydalı olduğu bilinen çalışma yöntemlerinden biri de kişinin kendi üzerinde deneme yanılma yaparak eğitim modellerini değerlendirmesidir. Bu değerlendirme sonucu bir puan ya da yeterlilik sıralaması yapılarak hem kuramlar daha iyi öğrenilmiş olur hem de meslek hayatında uygulanacak yöntemler için önceden bir temek atılmış olur. Bunun için kişi eğitim psikolojisinde yer alan tüm öğrenme kuramlarını karşısına farklı farklı ve daha önce öğrenmediği bilgiler koyarak denemeli ve hangi yöntemle bilgiyi daha kolay öğrenebildiğini tespit etmelidir. Bu durum hem empati yeteneğini geliştirir hem de kuramlara öznel bir bakış açısı ile bakılmasını sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir