Elektronik Yabancı Dil Sınavı

25 Kasım 2017 tarihinde uygulanan elektronik yabancı dil sınavı başvurusu yapan adayların sınavın yapılacağı bina ve salonlara giriş işlemlerinin tamamlanmasının ardından adayların elektronik dil sınavı sonuçları için Öğrenci Seçme Ve Yerleştirme Merkezi web sitesi üzerinden tc kmlik numarası ve sisteme giriş şifresi ile birlikte sınav sonuçlarına erişim sağlayabilecektir.

Elektronik Dil Sınavı Nedir, Nasıl Yapılmaktadır?

Yabancı Dil Sınavının elektronik ortamda yapılması olan elektronik dil sınavında diğer yabancı dil sınavından farklı olarak adayların bilgisayar karşısından girdiği bir sınavdır. Elektronik dil sınavında adaylar, tüm soruları elektronik ortam içerisinde bilgisayar karşısında görebilmekte ve sınav sorularının cevaplarını yine elektronik bir ortam içerisinde bilgisayar üzerinden yanıtlayabilmektedir. Görüntülü veya doğrudan kulaklık sistemi ile uygulanan elektronik dil sınavında daha çok yabancı dil sınavı tercih edilmektedir. Bu sayede adayların, kelime telaffuzunu, dinleme ve konuşma yetisinin pekiştirilmesi daha kolay bir şekilde sağlanabilmektedir.

Elektronik Dil Sınavı İle Yabancı Dil Sınavı Arasında Ne Gibi Farklılıklar Bulunmaktadır?

Elektronik Dil Sınavı ile Yabancı Dil Sınavı arasında birçok farklılıklar bulunmaktadır. Örneğin, Yabancı Dil Sınavı yılda 12 defa uygulanmasına rağmen, Elektronik Dil Sınavı yılda yalnızca 2 defa uygulanmaktadır. Yabancı Dil Sınavında birçok farklı merkezler bulunmasına rağmen, Elektronik Dil Sınavı tek bir uygulama merkezi olan Ankara ilimizden uygulanmaktadır.

Yabancı Dil Sınavı açısından kontenjan sınırlaması söz konusu olmazken, Elektronik Dil Sınavı açısından kontenjan sınırlaması söz konusu olmaktadır. Elektronik Dil Sınavı ile Yabancı Dil Sınavı arasındaki tek benzerlik faktörü ise, her 2 sınav türünde uygulanan sınavı süresinin 150 dakika olması ve sınav sorularının aynı olmasıdır.

Elektronik Dil Sınavında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Elektronik Dil Sınavında dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntı, adayların mutlak olarak bilgisayar kullanmasını bilmesi, sınav bedelini belirtilen süreçler dahilinde ilgili bankaya yatırması ve sınava belirtilen süreçler içerisinde katılım sağlamasıdır. Bu ayrıntılara dikkat edilmesi durumunda, Elektronik Dil Sınavında adayların olumsuzluklara maruz kalması söz konusu değildir. Ayrıca Elektronik Dil Sınavı öncesinde adayların sınavda risklere maruz kalmaması açısından kaliteli bir bilgisayar tercih etmesinde fayda bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir