KPDS nedir ?

Önemli bir yabancı dil sınavı. KPDS kelimesinin açılımı kamu personeli ve yabancı dil bilgisi seviye tespit sınavıdır. Seçme ve ölçme aynı zamanda yerleştirme merkezi başkanlığı olarak bilinen ÖSYM tarafından yapılarak değerlendirilmektedir.

Yabancı dil seviyesini belirlemek için yapılan bu sınavda kamu personelinin yabancı dil tazminatı almak için belirledikleri bir sınav çeşididir. Yani kısacası KPDS demek yabancı dil tazminatı demektir. Bu sınava girmenin ilk nedeni maaşa ek gelir sağlamaktır. Milyonlarca memur adayı bu sınava girerek KPDS puanlarını yükselterek maaşlarına ekstradan etki yapmaktadır. Bir Dipnot düşürecek olursa KPDS yabancı dil tazminatında binde 6/6( % 0.66) değerinde damga vergisi almaktadır.

KPDS sınavına kimler girebilir ?

KPDS yabancı dil tazminat sınavına devlet memurları, Türk Silahlı Kuvvetleri personeli, Yükseköğretim personel kanunu, uzman jandarma, Kanun hükmündeki kararnamenin maddesinde yazılı olan 3/c tabii sözleşmeli personeller katılabilir. KPDS’ye girecek olan öğrenciler herhangi bir kurumda çalışmakla birlikte yabancı dil bilgisi seviyesini tespit etmek amacıyla fakülteler veya yüksekokul mezunları ile birlikte üniversitelerde ve yurt dışında görevlendirilecek olan öğrencilerdende KPSS puanı istemektedir. Yurt dışı kamu kurum ve kuruluşlarında göreve atanacak memurlar ve diğer farklı görevlerdeki adaylar bu sınava girmek zorundadırlar. 18 Temmuz 2009 yılında resmi gazetede yayınlanan Tıpta Uzmanlık eğitimi almış olan ve diş hekimliğinde uzman eğitimi yönetmeliğinde uzmanlık eğitim giriş sınavında TUS ve diş hekimliğindeki uzmanlık eğitim giriş sınavı ise DUS alanında bu adayların tercih yapabilmek için sınavdan 100 üzerinden en az 50 puan almaları gerekir. 375 sayılı kanun hükmündeki kararname devlet bakanı ve başbakan yardımcısı ile birlikte maliye bakanlığınında bilgisi dahilinde kamu personelinin yabancı dil seviyelerini ölçmek ve tespit etmek için KPDS sınavı ÖSYM tarafından yapılmaktadır.

KPDS onaylı belge ne demektir ?

KPSS sınavına başvurmak oldukça kolay bir işlemdir. Son 2 yıl içerisinde ÖSYM’nin yaptığı ALES KPSS veya KPDS gibi herhangi bir sınava girdiyseniz bu sınava başvurmanız oldukça kolay olacaktır. Şayet bu sınavlardan herhangi birine girmediyseniz sınav merkezlerine gidip kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Sınav ücreti 40 TL olarak belirlenmiştir. Başvuru yapmak için ise işlem parası olarak 3 TL alınmaktadır. Dikkat etmeniz gereken bir nokta yanlışlıkla başka bir işleme para yatırılmış olmanız para iadesine almanıza neden olur. KPDS sınavına başvuru işlemi yaptıktan sonra size bir şifre verilecektir. Bu şifrenizi kaybetmeden TC kimlik numarası ile birlikte internet adresini kullanarak size ait olan bütün bilgilerinizi görebilir ve nerede ne zaman sınava gireceğiniz yeri öğrenebilirsiniz. Sınava gitmeden önce mutlaka sınav giriş belgenizi ve TC kimlik numaranız ile birlikte sınav yerine gitmeniz gerekir. Eğerki şifrenizi unutursanız başvuru merkezine giderek 2 TL verip bunun karşılığında şifrenizi öğrenebilirsiniz. Aday başvuru kayıt bilgilerinizi bir dökümana aktararak belgeyi yanınıza almanız ve bu belgeyi saklamamız gerekir. Ve daha sonra sınav sonuçlarını öğrenmek için şifrenizi kullanarak ÖSYM nin internet sayfasından sonuçlarınızı öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir