KPSS kalkacakmı ? KPSS sonucuna göre yazılı ve sözlü sınav nasıldır?

KPSS sınavı kaldırılacakmı ? ÖSYM nin düzenlemiş olduğu kamu kurum ve kuruluşlarına alınacak memurlar için yapılmış olan KPSS sınavı kaldırılacak diye bazı iddialar ortaya atılmıştır. Bu iddialara cevap veren çalışma bakanı KPSS nin kaldırılması ile ilgili herhangi bir çalışmanın olmadığını dile getirmektedir.

Devlet memurları kanun maddesindeki kamu hizmeti görevlerine ve devlet memurluğuna atanacak olanların mutlaka bu sınava girmelerinin şart olduğunu dile getirmiştir. A grubu kadrolar ve B grubu kadrolar yönetmeliğinin 14. maddesine binaen bu sınava girecek olan adayların öncelikli olarak yönetmelik hükümler çerçevesinde düzenlenen KPSS sınavında en az taban puanı almış olmaları gerekir. Bu sınav sonuçlarına göre adayların yazılı sözcü sınavlara alınacağını ve bunları sonucunda başarılı olan adayların atanacağı söylenmektedir.

Yönetmelik gereği memur atamalarında ayrımcılığın önüne geçebilmek için merkezi ve objektif bir şekilde yerleştirme yapmak için düzenlenmiş bir sınav olduğu bildirilmiştir. KPSS sınavının kaldırılması ile ilgili bir çalışma olmadığını söyleyen bakan yazılı sınavlardan sonra yapılan sözlü sınavlarda kişinin kavrama yeteneği ifade yeteneği, muhakeme gücü, temsil kabiliyeti tepkileri ve mesleğe uygunluğu kişinin özgüveni ve ikna kabiliyeti genel yetenek, genel kültür yönlerinin sözlü sınav ile yapıldığını ve bunların her birine ayrı ayrı puan verildiği dile getirmiştir. KPSS sınavına göre yazılı ve sözlü sınavı nasıldır ? ÖSYM başkanlığının düzenlediği KPSS sınav tercih kılavuzunda açıklanmış olan kamu kurum ve kuruluşlarına kadrolu memur olmak için sınava başvurmaları halinde sınavda almış oldukları puanları kurum ve ünvan tercih kılavuzlarındaki nitelikleri dikkate alınarak bilgisayar üzerinden yapılmakta olan yerleştirmeler başka niteliklere göre kesinlikle ayrım yapılmadan yapılmaktadır. Basında yapılan haberlere göre Kamu Personeli Seçme Sınavı yani KPSS şartının kaldırılması gerektiğini ve her kurumun kendi düzenlediği yazılı ve sözlü sınavın yapacağını iddia etmişlerdir. Ancak yeni kamu personelinde Başbakanlık maliye, hazine gibi kurumların ve BDDK gibi farklı kurumlar bürokratlar yetiştirmek amaçlı A grubu kadrolarında ve mezun olmuş adaylar için uygulanacağı bildirmiştir. B grubu kadro pozisyonları ve merkezi sistemler bu gruptaki kadrolara göre düzenlenmektedir.

ÖSYM nin düzenlediği KPSS tercih kılavuzu ile açıklanacak olan kamu kurum ve kuruluşlarına başvurmaları halinde kurum ünvanı tercihleri ile birlikte adaylar yerleştirilmektedir. B grubu kadrolar için kamu kurumsal alanlarda adayların almış olduğu puanlar ile yazılı ve sözlü sınavlar sonucunda başarılı olmuş adayların atamaları yapılır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir