KPSS nedir ?

KPSS dediğimiz şey ülkemizdeki kamu ve kamu görevlerinde personel olarak çalışmayı dileyenlerin girmek istedikleri genel kültür,yabancı dil eğitimi yetenek eğitimi bilimleri, hukuk İktisat, muhasebe maliye, işletme, ekonomi ve endüstri ilişkileri ekonometri,iktisat ve uluslararası İlişkiler gibi sınavlarından oluşan birçok alanı kapsayan bir sınav çeşididir. Kamu personelini belirlemek için yapılmış olan KPSS bir dizi sınavdan ibarettir. Başvurdunuz alana göre bu sınavlardan kendi alanınızda ÖSYM nin hazırladığı soru çeşitleri ve konu dağılımlarında değişklik göstermektedir.

KPSS hangi tarihte yapılır ?

ÖSYM nin düzenlemiş olduğu KPSS sınavı haziran ayının son haftasında veya Temmuz ayının başlarında yapılmaktadır. Sınav başvuru tarihleri mayıs ayı içerisinde yapılmaktadır. 2006 yılının başından itibaren adayların öğrenim durumlarına göre kpss 1 ve kpss 2 olmak üzere iki ayrı sınav şeklinde yapılmaktadır. KPSS 1 her yıl yapılırken KPSS 2 bir yıl içerisinde iki defa yapılmaktadır. Ortaöğretim veya lise ve dengi meslek liselerinde okumuş olan adaylar KPSS sınavına girmeye hak kazanmışlardır. Ancak KPSS sınavına girmek isteyenler önlisans yani 2 yıllık Meslek Yüksek Okulunu veya iki yıllık Açıköğretim okulunu bitirmiş olmaları gerekir. 4 yıllık veya daha fazla okumuş olan Yükseköğretim adayları KPSS bir sınavına girerler. Yukarıda saymış olduğumuz okullardan son sınıfta mezun olacaklarda bu sınavlara girebilirler. Yüksek lisans ya da doktora derecesine varmış olanlar sınav başvuru ve lisans diplomalarını alarak kendi alanlarında bir sonraki tarihte atanmak üzere bu durumu göz önünde tutmaları gerekir.

KPSS sınavı geçerlilik süresi ne kadardır ?

ÖSYM nin düzenlemiş olduğu KPSS sınavına girilmiş olan tarihten itibaren bu sınav 2 yıl süreyle geçerlidir. KPSS ortaöğretim lise ve dengi meslek liseleri önlisans programlarında 2 yıllık Yüksek Okulu ve Açık öğretim lisans programlarında 4 yıllık veya 6 yıllık Yükseköğretim mezunlarının hepsi KPSS Sınavına başvuru yapabilirler. Bu yönetmeliğe göre adayların A grubu olarak kadrolar için KPSS sınav sonuçları ile kamu kurum ve kuruluşlarına başvurdukları süre içerisinde B grubu kadrosuna girmek isteyenler ÖSYM tercih formlarını teslim etmeleri halinde okuldan mezun olmaları şartı aranır. Yukarıda saymış olduğumuz koşullara uymayan adayların tespit edilmesi halinde KPSS’ye alınmış ve çok iyi bir derece yapmış olsalar bile hiçbir şekilde bu haklardan yararlanamazlar.

KPSS nedir ?” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir