ÜDS nedir ?

ÜDS denen şey Üniversitelerarası kurulu ve yabancı dil sınavıdır. ÜDS 2547 sayılı Yükseköğretim kanunu içerisinde 24. ve 65’inci maddeleri gereğince hazırlanmış olan 1 eylül 2000 tarihinde resmi gazetede yayımlanan bir doçentlik sınavı olarak yönetmeliğe giren doçent adaylarının girebileceği ortak bir merkezi sınavdır. Bu sınava doktora ve sanatta mesleki yeterlilik sınavı belgesi olanlar başvurabilir. ÜDS sınav sonuçları yüksek lisans programlarına girmek isteyen adaylarında kullanılabileceği bir sonuç olarak bildirilmiştir. ÜSD sadece doçent ve doktor olmak için doçentlik ünvanını almak isteyenler girebilir.

ÜSD sınavına kimler girebilir ?

Yüksek Lisans Programı mezunları ve lisans programının son sınıfındaki öğrenciler ve bir önceki sınıfta okuyan öğrencilerde bu sınava girmeye hak kazanmışlardır. Fakat bu öğrencilerin bu tür sınav düzenleyen üniversiteler ile irtibat kurarak yüksek lisans programlarınında üniversiteler için LYS sınav sonuçlarını değerlendirip değerlendirileceğini mutlaka öğrenmeleri gerekir. ÖSYM nin yaptığı sınavlardan herhangi birine son iki yıl içerisinde başvurduğunuz takdirde başvurunuz kabul edilmiş sayılır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı değilseniz ve ÖSYM den daha önce Y.U. numarası almadıysanız ÖSYM’nin yaptığı internet sayfasındaki aday işlemleri sitesinden Y.U. numaranızı alarak aldığınız bu numara ile ÖSYM yapacağınız bütün işlemler için kullanabileceğiniz tek numara budur. Diyelimki size verilmiş olan şifreyi unuttunuz veya kaybettiniz o zaman ÖSYM’nin www.gov. tr sayfasına girerek internet erişim şifresi edinmeniz ve ilgili duyuruları okuyarak bilgi edinmeniz gerekir. Bu sitede sınava ait dönem kılavuzu ve aday başvuru formları vardır. Dilerseniz bu sayfada başvurunuzu yapabilirsiniz.

ÜDS sınav başvurularını nasıl yapabilirsiniz ?

Başvuru yapacağınız site içerisinde size ayrılmış olan zaman süresinde kılavuzda belirtilen bankalardan herhangi birine sınav ücretini yatırarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Internet adresinden yayınlanmış olan sizin başvuracağınız sınava ait adayların başvuru formlarını önceden doldurmuş olmanız sizin yararınıza olacaktır. ve Ziraat Bankası,VakıfBank ,Kuveyt Türk Katılım Bankaları, Denizbank ,Akbank ve tüm Halkbank şubelerindeki bankalara belirtilmiş olan ücreti yaptırdıktan sonra herhangi bir internet bağlantısı veya yazıcısı olan bir bilgisayarı kullanarak TC kimlik numaranızı \Y.U. numarasını yani şifreniz ile internet sayfasına girerek ilgilenmiş olduğunuz sınavın mevcut bilgilerini kontrol ediniz. Son olarak bu sayfada istenilen alanlarda bir eksiklik varsa bilgilerinizi tamamlayınız. Ve daha sonra başvuru butonuna basarak otomatik olarak sistem tarafından karşınızda başvurunuz başarıyla tamamlanmıştır diye bir ileti gelecektir. Ve bu belgenin çıktısını alarak aday başvuru kayıt bilgilerinizin içerisinde bulunduğu bu dökümanı mutlaka saklamamız gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir