Üniversite Sınavı Sistemi YKS Puanları Nasıl Olacak?

Üniversiteye giriş sınavında yapılan değişiklikle birlikte üniversiteye girmeye hazırlanan öğrencilerin kafasında yeni sisteme dair bazı sorular oluşmaya başladı. Bu sorulardan bir tanesi de yks puanları nasıl hesaplanacak sorusudur. Sistem değişikliği ile daha az karmaşık hale getirilen üniversite sınavında yks puanları daha kolay hesaplanmaktadır.

YENI SİSTEMDE PUANLAR NASIL HESAPLANACAK?

Üniversiteye giriş sınavında yks puan hesaplama şu şekilde olacaktır;

  1. OTURUM

2018 yılı itibariyle yürürlüğe girecek olan yeni sınav sisteminde; adaylar öncelikli olarak Temel Yeterlilik Testi ’ne girecekler. Temel Yeterlilik Testi ’nin içeriğini 40 Türkçe, 40 Matematik, 20 Sosyal Bilimler ve 20 Fen Bilimleri olmak üzere toplam 120 soru oluşturacak. Temel Yeterlilik Testi’nden 150 ve üstü puan alan öğrenciler herhangi bir Yükseköğretim programını, 180 puan ve üstü alan öğrenciler de herhangi bir lisans programını tercih edebilecekler. Sınava giren adayın puanı 200 ve üzerindeyse bir sonraki yılda da puanını kullanabilecek. Temel Yeterlilik Testi’ ‘nin üniversite sınavı puanına etkisi ise %40 olacak.

  1. OTURUM

Adaylar ikinci oturumda Matematik, Türk Dili ve Edebiyatı, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler olmak üzere 4 farklı kategori çerçevesinde değerlendirilecek. Her biri 40 adet sorudan oluşacak bu kategorilerin içerisinde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Felsefe gibi dersler de yer alacak. Bu sınavda uygulanacak puan ağırlıkları ise;

-Sayısal alanda Matematik ve Fen Bilimleri kategorisinin ağırlığı %50

-Sözel alanda Türk Dili ve Edebiyatı- Coğrafya 1 Testi’ni ağırlığı %50, Sosyal Bilimler kategorisinin ağırlığı %50

-Eşit Ağırlık alanında Türk Dili ve Edebiyatı kategorisinin ağırlığı %50, Matematik kategorisinin ağırlığı %50

şeklinde olacak.

3.OTURUM

  1. Oturum sadece dil grubundan sınava girecek adaylara uygulanacak olup, adaylara 80 soru yöneltilecektir.

OKUL BAŞARI PUANI NASIL HESAPLANACAK?

Üniversite giriş sınavında eski sistemde adayların puanlarına ek olarak okul başarı puanları da dahil edilmekteydi. Yeni sınav sisteminde de yks puan hesaplama yapılırken okul başarı puanı eklenmelidir. Adayların 100 üzerinden hesaplanan diploma notu 5 ile çarpılacak ve bulunan sayı da 0.12 katsayısı ile çarpılarak okul başarı puanı elde edilecek. Örnek olarak; diploma notu 60 olan bir adayın 60×5=300 formülü ile ilk puanı belirlenecek. Sonrasında 300×0.12=36 formülüyle de okul başarı puanı 36 olarak üniversite sınavı puanına eklenecektir.

 

Son Güncelleme:

Üniversite Sınavı Sistemi YKS Puanları Nasıl Olacak?” için bir yorum

  • Kasım 28, 2017 tarihinde, saat 11:05 am
    Permalink

    YKS puan hesaplama belli oldu mu?

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir