Üniversite Sınavı Sistemleri Puanları Son Dakika

Yapılan son düzenleme ile birlikte YGS LYS sınavı yerine gelen TYT YKS sınavı hakkında birçok detaylar hakkında meraklar devam etmektedir.Edindiğimiz son dakika bilgilerine göre, yapılan değişiklik ile birlikte Türkçe testine 20 adet sosyal bilimler sorusu daha ilave edilen ve Matematik testine ise, 20 adet Fen Bilimleri sorusu ilave edilen yeni üniversite sınav sistemi olan TYT sınavında toplamda 120 adet soru sorulacaktır.

Ayrıca YÖK kurumu tarafından üniversite yeni sınav sistemleri hakkında öğrencilerin detaylı olarak bilgilendirilmesi açısından 444 8 965 Yök Çağrı Merkezi üzerinden de başvurular kabul edilecektir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından da yeni üniversite sınav sistemleri hakkında öğretmenlere detaylı olarak bilgiler sunulacak ve lise son sınıf öğrencilerine ise, sosyal medya platformları üzerinden, e-mail sistemi üzerinden ve e-okul sistemi üzerinden kapsamlı bir şekilde bilgilendirme hizmeti sunulacaktır.

Üniversite Yeni Sınav Sistemi Nasıl Olacaktır?

Üniversite yeni sınavı sisteminde uygulanacak olan lisans programlarına geçiş için adayların Temel Yeterlilik Testi puanının yüzde kırkı ve öğleden sonrasında uygulanacak olan oturum puanının yüzde altmışının toplam olarak 180 ve üzeri puan olması kuralı getirildi. Ayrıca adaylarda yükseköğrenime geçiş için eski sınav sisteminde olduğu gibi Temel Yeterlilik Sınavında da 150 baraj puanı uygulamasına devam edileceği ilgili kurum tarafından belirtilmiştir. Buna göre Temel Yeterlilik Sınavına giriş yapan adayların sınavdan 180 ve üzeri puan alması durumunda, ilgili puan türü ile öğreci alımı yapabilen lisans programlarında tercihini yapabilecektir.

YKS Sınav Başvurusu Ne Zaman Yapılmaktadır?

Adayların YKS sınavına başvurusunu Mart ayı içerisinde gerçekleştirmesi gerekmektedir. 15 dakika kuralı YÖK tarafından kaldırılması ile birlikte adayların yeni sınav sistemlerinde başlayan oturumlara gecikmesi durumunda adayların sınava alınması artık söz konusu olamayacaktır.

Müfredat kapsamında soruların sorulacağı yeni üniversite sınav sisteminde adaylardan iki oturum için toplam olarak 120 tl harç ücreti alınacaktır. Güvenliğin sağlanması açısından kontrol merkezlerinin de kurulacağı ve 10 yıllık sınav sonuçlarının inceleneceği yeni sınav sistemlerinden YKS sınavı YÖK kararı ile doğrudan ÖSYM tarafından uygulanacaktır.

Yeni Sınav Sistemleri Ne Zaman Yapılacaktır?

Temel Yeterlilik Testi sınavı, 23 Haziran 2018 Cumartesi gübü sabahında, LYS sınavı ise, 24 Haziran 2018 pazar günü sabahında uygulanması planlanmaktadır. Adayların sınava belirtilen süreç içerisinde giriş yapması yeni yönetmelik ile birlikte kesinleşti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir