YDS nedir ?

YDS denen şey yabancı dil bilgisi seviyesini ölçmek için yapılan yükseköğretim kurulu ve yök tarafından öğrenci seçme yerleştirme merkezinde gerçekleştirilmiş olan merkezi olarak yapılan bir dil sınavıdır. 2018 yılında ÖSYM nin düzenlediği YDS yani yüksek dil sınavı ilkbahar dönemindeki nisan ayında 2018 YDS sonbahar dönemindeki yabancı dil sınavı ise Eylül 2018 tarihinde yapılması planlanmıştır .

YDS sınav başvuruları ne zaman yapılır ?

Yüksek dil sınavı başvuru tarihleri şubat 2018 tarihinde ÖSYM’nin internet sayfasından yayınlanan ilkbahar dönemindeki başvuru kılavuzlarının sonuçlarına göre yapılacaktır ÜDS KPDS gibi çok öncelerde yapılan yabancı dil sınavlarında 2013 yılından itibaren kaldırılmış ve bütün yabancı dil sınavları YDS çatısı altında toplanmıştır. Bir yılda iki kez yapılan yabancı dil sınavı yabancı dil bilgisindeki seviyeyi tespit etmek için kullanılmış ve bütün adaylarından YDS sınavına girmeleri zorunlu kılınmıştır. Yabancı dil seviye tespit sınavında yer almış olan alan dil sınavlarında sadece Almanca, Arapça, Ransızca,Rusça ve İngilizce yılda iki kez yapılmaktadır. İlkbahar dönemde yapılacak olan yabancı dil sınavında Bulgarca,Çince, Farsça Fransızca, Gürcüce ,Hollandaca, İngilizce İspanyolca Portekizce, Rusça, Sırpça lehçesi, Ukrayna, Yunanca gibi bir çok farklı yabancı dil sınavına tabi tutulmaktadır.

YDS sınavında evde çalışarak başarıyı yakalamak

Yabancı dil sınavlarında başarıyı yakalayabilmek için bir kursa gitmek gerekir ancak evde kendi başınızada YDS sınavını kazanmak mümkündür. Bu sınavda başarılı olmak için ilk olarak readeratwork 1 ELS sayısını alarak her gün belirli sayıda paragraflara çevirmek başarılı olmanızı sağlayacaktır. Online bir siteye üye olarak kendi alt yapınızı bu kitaptan çalışarak istediğiniz hedefe ulaşabilirsiniz. Bu kitapların hem konu anlatımlı hemde konu işlemeli sayıları mevcuttur. Bazı internet sitelerinde çeviri teknikleri ile alakalı olarak bazı anlatımlı videolar mevcuttur. Özellikle bu kelimeleri yazdığınız biz defterimizin olması şarttır. Ve gittiğiniz her yere bu defteri götürmeniz ve sürekli olarak elinizin altında çalışmanız gereken bir defter olmalıdır. Kendinizi motive edecek örnek çalışma yolları bulmamız gerekir. Özellikle yukarıda bahsettiğimiz kitaptaki grammer konularını ve advanced gibi seviye yükselten konuları tek başına halledersiniz bilmediğiniz yabancı kelime sayısı oldukça azalacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir