YKS 2018 ve TYT Gelişmeleri

2017 yılı itibariyle alınan karar ile birlikte YGS ve LYS üversite sınav sistemlerinin yerine gelen TYT YKS sınav sistemleri hakkında gerek Yüksek Öğretim Kurulu ve gerekse de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğrencilere, eğitimcilere ve öğrencil velilerine kurum web siteleri üzerinden, sosyal paylaşım platformları üzerinden ve e-okul uygulaması üzerinden detaylı olarak bilgiler sunulmuştur. Alınan karar ile birlikte birçok değişiklere de imza atılması ile 2018 tarihinden itibaren uygulanması planlanan TYT ve YKS sınav sistemlerinde, Türkçe testine ek olarak 20 adet sosyal bilgiler sorusu ilave edilmiş ve matematik testine ise ek olarak 20 adet fen bilimleri sorusu ilave edilmiştir.

Puanlama Sisteminde Değişiklik Oldu Mu?

YKS puan hesaplama nasıl olacak? Yeni sınav sisteminde 2 yıllık lisans programlarına girişte uygulanan 150 baraj puanlamasında herhangi bir değişiklik yapılmazken, lisans programlarına geçiş için Temel Yeterlilik Testi sınavından alınan puanın % 40’ı ve diğer oturumda alınan puanın ise % 60”nın toplamında 180 puan ve üzerinde puan alınması şartı aranmaktadır. Dolaysıyla yeni sınav sisteminde adayların 180 ve üzerinde puan alması durumunda, ilgili puan ile öğrenci alımı yapabilen lisans programlarına katılmaya hak kazanması söz konusu olmaktadır.

YKS Sınavı Başvurusu Ne Zaman Yapılmaktadır?

Yeni sınav sistemi ile birlikte birçok adaylar tarafından YKS sınavına başvurunun ne zaman yapılacağı hakkında bilgiler talep etmektedirler. İlgili merci tarafından yapılan duyuruya göre, 2018 YKS sınavına başvuruların Mart ayı içerisinde alınacağı yönündedir.

YKS Sınavı Zor Olacak Mı?

2018 YKS sınav sistemi ve diğer sınav sistemi tamamen müfredat içerikli sorulardan oluşacaktır. Ayrıca Yüksek Öğrenim Kurulu tarafından alınan karar sonucunda 15 dakika kuralının da son bulması ile birlikte, adayların 2018 yeni sınav sistemlerinde belirtilen süreçlerde katılım gösterme zorunluluğu getirilmiştir.

Yeni Sınav Sistemlerinde Ne Kadarlık Harç Ücreti Alınacaktır?

Yeni sınav sistemleri için yani 2 oturumluk sınav için adaylardan toplamda 120 türk lirası harç ücreti alınacaktır. Adayların 2018 TYT YKS sınavına giriş yapabilmesi için öncelikle belirtilen harç tutarını ilgili banka hesabına yatırması gerekmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir