2018 YKS sınavı tarihi, YKS sınav başvuru tarihi ÖSYM

Sınav tarihleri belli oldu. 2018 YKS sınav tarihleri açıklandı. Yapılan son değişiklik ile birlikte üniversite öğrencilerinin merakla beklediği YKS sınavı detayları yavaş yavaş belirmeye başladı.

Yüksek Öğretim Kurumları sınavı olan YKS sınavında birçok değişikliklere imza atan Yüksek Öğretim Kurulu, 2018 Yüksek Öğretim Kurulu sınavında uygulama yetkisini ise, Öğrenci Seçme Ve Yerleştirme Merkezine devir etmesi ile birlikte 2018 Yüksek Öğretim Kurulu sınav sonuçları, Öğrenci Seçme Ve Yerleştirme Merkezi web sitesi üzerinden adayların tc kimlik numarası ve sisteme giriş şifresi ile birlikte sınav sonuçlar kısmı üzerinden erişim sağlayabilecektir.

YKS Sınav Başvuruları Hangi Ayda Olacaktır?

2018 Yüksek Öğretim Kurulu sınavı başvuruları ise, Mart ayı içerisinde alınacaktır. YKS sınavı birinci oturum sınavı olan Temel Yeterlilik sınavı 23 Haziran 2018 cumartesi gübü sabahında ve Lisans yerleştirme için ikinci oturum ise, bir sonraki gün 24 Haziran pazar günü sabahında yapılacaktır. Sınavda önceki dönemlerde uygulanan 15 dakika kuralı kaldırılırken, yeni sınav sisteminin daha çok mefredat içerikli konulardan oluşacağı bilgisi sunuldu. Harç ücreti hakkında da bilgiler sunan Öğrenci Seçme Ve Yerleştirme Merkezi, 2018 YKS sınavı için 60 tl harç ücreti alınacağı haberini kamuoyu ile paylaştı. Saat 10:00’da yapılması planlanan 2018 YKS sınavında güvenlik açısından birçok illerde kontrol mekanizmaları oluşturulacak ve bu kontrol mekanizmalarında ise, 10 yıllık sınav sonuçlar inceleme altına alınacaktır.

2018 YKS Sınavında 150 Baraj Puanı Uygulaması Devam Edecek Mi?

Öğrenci Seçme Ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan duyuruda, 2018 YKS sınavında adayların merakla beklediği detaylardan biri olan 150 baraj puanı uygulamasına devam edileceği bilgisi sunuldu. Buna göre, 2018 YKS sınavında 180 puan almaya hak kazananlar ilgili 4 yıllık lisans programlarına katılmaya hak kazanırken, sınavda 150 baraj ve üzeri puan alanlar ise, 2 yıllık lisans programlarına tercihleri doğrultusunda katılabilecektir.

YKS Sınavı Sonuçları Nereden Öğrenilebilecektir?

Yüksek Öğretim Kurulu tarafından YKS sınav uygulaması hakkı doğrudan Öğrenci Seçme Ve Yerleştirme Merkezine devredilmesi ile birlikte YKS sınav sonuçları doğrudan Öğrenci Seçme Ve Yerleştirme Merkezi web sitesi üzerinden sınav sonuçları kısmından öğrenilebilecektir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir